Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Polskie władze potrafiły w ciągu miesiąca powołać ustawą komisję do spraw rosyjskich wpływów, ale prace nad ustawą o systemie kaucyjnym trwają już półtora roku. Bez kaucji ustawa o SUP oznacza dla biznesu głównie kary.

Publikacja: 02.06.2023 02:00

Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Foto: Adobe Stock

W ostatni wtorek maja tego roku na posiedzenie Rady Ministrów ponownie (jest tak już od stycznia) nie trafił projekt ustawy o budowaniu systemu kaucyjnego. Dla producentów napojów to zła wiadomość, ponieważ rośnie ryzyko kar, jakie nakłada na nich odrębna tzw. ustawa SUP.

Ustawa ta (z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadza do polskiego prawodawstwa tzw. dyrektywę SUP (single use plastic). Wiąże się to z kosztownymi obowiązkami dla firm z kilku gałęzi gospodarki. Chodzi nie tylko o dość drobne opłaty za wprowadzanie na rynek plastikowych toreb na zakupy czy o zakaz oferowania plastikowych słomek.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia