Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Polskie władze potrafiły w ciągu miesiąca powołać ustawą komisję do spraw rosyjskich wpływów, ale prace nad ustawą o systemie kaucyjnym trwają już półtora roku. Bez kaucji ustawa o SUP oznacza dla biznesu głównie kary.

Publikacja: 02.06.2023 02:00

Ustawa o SUP: kilka opłat i kary

Foto: Adobe Stock

W ostatni wtorek maja tego roku na posiedzenie Rady Ministrów ponownie (jest tak już od stycznia) nie trafił projekt ustawy o budowaniu systemu kaucyjnego. Dla producentów napojów to zła wiadomość, ponieważ rośnie ryzyko kar, jakie nakłada na nich odrębna tzw. ustawa SUP.

Ustawa ta (z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej) wprowadza do polskiego prawodawstwa tzw. dyrektywę SUP (single use plastic). Wiąże się to z kosztownymi obowiązkami dla firm z kilku gałęzi gospodarki. Chodzi nie tylko o dość drobne opłaty za wprowadzanie na rynek plastikowych toreb na zakupy czy o zakaz oferowania plastikowych słomek.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów