Aktualizacja: 22.01.2025 22:10 Publikacja: 06.06.2023 11:08
Foto: Adobe Stock
W roku wyborczym nieśmiało odżywa dyskusja na temat utworzenia powszechnego samorządu przedsiębiorców. Pomysł ten, wzorowany na rozwiązaniach zachodnich, funkcjonuje i sprawdza się w wielu krajach, w Polsce jednak nie może się przebić. Mimo kilku projektów ustaw, a nawet deklaracji politycznych płynących z wszystkich stron sceny politycznej, nie udało się takiej organizacji powołać, a nawet rozpocząć zaawansowanych prac legislacyjnych, które doprowadziłyby do wypracowania optymalnego modelu samorządu dla ludzi biznesu. Okazuje się jednak, że największą przeszkodą w tym przedsięwzięciu nie jest wcale rząd czy parlament, ale sami zainteresowani. Część obecnych organizacji pracodawców jest sceptyczna wobec takich inicjatyw. Ich zarządy obawiają się utraty samodzielności, władzy i wpływów, która w demokratycznie wybieranym samorządzie musiałaby być dzielona z innymi. Stąd też wszystkie inicjatywy rozpadają się na etapie konsultacji, a bez zgody samych organizacji trudno forsować taki projekt. I chyba szkoda. W Polsce biznes skupia 2 miliony ludzi, to potężna siła, a odpowiednie struktury przedstawicielskie znacznie wzmacniałyby głos przedsiębiorców w dialogu z rządem, m.in. w kwestiach np. przedsięwzięć legislacyjnych, które dotyczą biznesu. W ostatnim czasie jako alternatywa dla powszechnego samorządu gospodarczego pojawiła się koncepcja rozwijania struktur samorządowych przedsiębiorców na szczeblu lokalnym, przy ścisłej współpracy z gminami i powiatami. Tak, aby oddolnie tworzyć strukturę, która za jakiś czas może być fundamentem dla powszechnego samorządu. Warto na ten temat dyskutować.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Kryzys polityczny nie zaszkodził Francji w turystyce, bo dzięki olimpiadzie ten kraj odwiedziło 100 mln gości, którzy zostawili 71 mld euro. A ten rok zapowiada się jeszcze lepiej.
Jest środa, 22 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się raportowi EY, który ujawnia, że globalne korporacje ignorują zmiany klimatyczne, analizujemy pierwsze podwyżki cen aut spalinowych związane z nowymi regulacjami Unii Europejskiej, a także sprawdzamy, dlaczego Chiny ograniczają handel z Rosją.
Spółka traci prawo do estońskiego CIT, jeśli jej księgi rachunkowe są niewiarygodne. Pomyłki, które da się naprawić, nie dyskwalifikują preferencyjnego rozliczenia.
Samo przekonanie urzędnika skarbowego, że działanie spółki, która jest profesjonalistą w danej dziedzinie, było oderwane od realiów rynkowych, jest niewystarczające.
Jakie zmiany w przepisach prawnych będą miały największy wpływ na biznes i organizację w 2025 r.?
Jest wtorek, 21 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o nasilających się atakach rosyjskich hakerów na Polskę, kryzysie w branży transportowej, pierwszych decyzjach gospodarczych Donalda Trumpa oraz wzroście importu rosyjskiego LNG przez Europę.
Jest poniedziałek, 20 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych wydatkach Polski na obronność, nowej umowie handlowej UE i Meksyku, przyszłości gospodarki USA pod wodzą Donalda Trumpa oraz chińskim zainteresowaniu zamykanymi fabrykami Volkswagena.
Do lotów do Izraela wracają właśnie Wizz Air i linie z Grupy Lufthansy. LOT i większość dużych linii z UE i Bliskiego Wschodu już tam są. Izraelczycy mają tylko kłopot z bezpośrednimi podróżami do USA, bo bilety są bardzo drogie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas