Aktualizacja: 19.04.2025 21:28 Publikacja: 04.07.2023 10:23
Foto: Adobe Stock
W mediach branżowych coraz częściej możemy przeczytać o przypadkach tzw. ataków ransomware. Ofiarami padają osoby prywatne i podmioty z branży usługowej, zajmujące się ochroną zdrowia, z sektora transportowego i w zasadzie każdego innego. Specjaliści z zakresy cybersec i bezpieczeństwa informacji podpowiedzą, jak starać się uniknąć ataku – ale co zrobić, gdy on już się przydarzy?
Zacznijmy od tego, czym jest ransomware: jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, często wykorzystując do tego techniki szyfrujące, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego, czyli za udostępnienie danych. Najbardziej widocznym dla użytkownika systemu efektem działania ransomware jest zablokowanie mu dostępu do danych przechowywanych w tym systemie; u jednego z klientów dotkniętych tego rodzaju atakiem wyglądało to dosłownie tak, że gdy rankiem pracownicy stawili się do pracy, na wszystkich stacjach roboczych zobaczyli ten sam komunikat wyświetlony przez ransomware.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas