Po kilku latach boomu nie ma śladu. Jest stabilizacja i niezłe prognozy

Na rynku logistyczno-magazynowym widać spowolnienie, ale prognozy są optymistyczne. Poprawie sytuacji będzie sprzyjać dalszy rozwój e-commerce czy przenoszenie produkcji z Azji do Europy.

Publikacja: 08.09.2023 02:00

Po kilku latach boomu nie ma śladu. Jest stabilizacja i niezłe prognozy

Foto: Adobe Stock

W pierwszej połowie 2023 r. zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce przekroczyły 30 mln mkw., co plasuje nasz rynek za Niemcami i Francją. Jak szacuje firma Colliers, deweloperzy w tym czasie oddali 2,6 mln mkw., a na koniec czerwca w budowie było 2,1 mln mkw., z czego prawie 60 proc. to obiekty spekulacyjne, a więc stawiane bez uprzedniego pozyskania najemcy.

Popyt wyraźnie się zmniejszył. W pierwszym półroczu wyniósł 2,3 mln mkw., aż 1,5 mln mkw. mniej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku (w tym 40 proc. to renegocjacje umów). Wzrost podaży i spadek popytu spowodował zwiększenie wskaźnika powierzchni niewynajętej z 3,2 do 6,6 proc. Mimo tego czynsze dalej rosły, po skoku w 2022 r.

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?
Biznes
Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach
Biznes
Inwestycje nad i pod gruntem – zalety własności warstwowej
Biznes
Unijna legislacja to również nasze prawo
Biznes
Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.