Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

W ramach przekształcenia transgranicznego polskie spółki mają możliwość przeniesienia swojej siedziby do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EOG bez przeprowadzenia likwidacji, a przez to kontynuacji w sposób niezakłócony działalności na terytorium innego państwa UE lub EOG.

Publikacja: 29.09.2023 02:00

Nowy sposób transgranicznego przeniesienia siedziby spółki – aspekty prawne i podatkowe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych (KSH) oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 15 września zaimplementowała do polskiego porządku prawnego regulacje z zakresu unijnego prawa spółek, w tym dyrektywę 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 listopada 2019  r. zmieniająca dyrektywę (UE) 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Na poziomie transgranicznym nowelizacja umożliwia przeprowadzenie zupełnie nowej operacji, tj. przekształcenia transgranicznego. Odgrywa ona kluczową rolę w realizacji unijnej zasady swobody przedsiębiorczości, ponieważ umożliwia elastyczne przeniesienie siedziby polskiej spółki do innego państwa członkowskiego. Jak wskazywaliśmy w artykule z 15 września br., nowe możliwości stanowią szansę dla polskich spółek na poszerzenie mobilności na rynku unijnym oraz ułatwiają i uelastyczniają ich ekspansję zagraniczną bądź też powrót spółki do kraju.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia