Brak dostępnych mocy przyłączeniowych stanowi obecnie jedną z największych przeszkód dla rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, co jest szczególnie dotkliwe dla inwestorów, których projekty napotykają na trudności związane z dostępem do sieci elektroenergetycznej. Jednym z rozwiązań tego problemu jest rozbudowa i modernizacja istniejącej infrastruktury energetycznej, jednak wymaga to znacznych nakładów finansowych i czasu. W krótszym horyzoncie czasowym istnieje rozwiązanie, które może przynieść ulgę inwestorom – to współdzielenie infrastruktury elektroenergetycznej przez różne źródła OZE. Stosowne przepisy weszły w życie w październiku 2023 roku1.