Aktualizacja: 22.11.2024 01:01 Publikacja: 21.11.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Postępowanie sanacyjne jest postępowaniem restrukturyzacyjnym, w którym realizowany jest postulat zbiorowej ochrony pauliańskiej wierzycieli. Na poziomie spisu wierzytelności w postępowaniu sanacyjnym może dojść do ustalenia kilku istotnych kwestii merytorycznych. Po pierwsze, może dojść do ustalenia istnienia wierzytelności osobistej konkretnego wierzyciela, w stosunku do dłużnika, co do zasady, jak i co do wysokości. Po drugie, może dojść do ustalenia istnienia prawa zastawniczego wierzyciela w związku z tą wierzytelnością. W tym do ustalenia ważności i skuteczności prawa zastawniczego. Po trzecie, w przypadku ustalenia istnienia wierzytelności i akcesoryjnego prawa zastawniczego dochodzi do ustalenia relacji wartości przedmiotu zabezpieczenia względem zabezpieczonej wierzytelności. Nie powinien budzić sporów pogląd, że zarządca masy sanacyjnej może, podnosząc zarzut pauliański, nie uwzględnić wierzytelności i/lub zabezpieczenia tej wierzytelności. W takim kierunku poszła praktyka prawa. Podmiotem odpowiedzialnym za powstanie i treść spisu wierzytelności w postępowaniu sanacyjnym jest zarządca (art. 84 p.r.).
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Inwestorzy dobrze przyjęli ogłoszone w czwartek wyniki największego polskiego ubezpieczyciela. Jego akcje na warszawskiej giełdzie zyskały na zamknięciu notowań blisko 7 proc., podstawowe indeksy około 1,5 proc.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
W Europie nowych magazynów buduje się mniej niż w poprzednich latach, ale i tak w Polsce powstaje ich najwięcej.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas