Jak prawidłowo wdrażać narzędzia AI w firmie informatycznej?

Najbardziej ryzykowne są rozwiązania darmowe, proponowane przez dostawców usług sztucznej inteligencji. Automatycznie udzielana jest tam zgoda na to, by wprowadzane przez nas dane służyły rozwojowi algorytmu.

Publikacja: 01.12.2023 02:00

Jak prawidłowo wdrażać narzędzia AI w firmie informatycznej?

Foto: Adobe Stock

W ostatnim roku na rynku pojawiło się wiele narzędzi sztucznej inteligencji (AI), kierowanych do przedsiębiorców jako źródło potencjalnego usprawnienia działania firmy. Występują one w różnych wersjach. Każda z nich zapewnia mniejszą bądź większą kontrolę nad wprowadzanymi danymi, a także sposoby ograniczenia wykorzystania tych informacji przez dostawców usług sztucznej inteligencji. Jest to jednak na tyle nowa technologia i do tego tak szybko zmieniająca się, że trudno jej funkcjonowanie zamknąć w klarownych regułach, które można by uznać za bezwzględnie obowiązujące i aktualne. Trzeba też zauważyć, że dokładnego sposobu funkcjonowania narządzi AI, a także sposobu, w jaki wykorzystują dane, nie zawsze możemy być pewni. Zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców na tego typu funkcje ułatwiające działalność jest jednak na tyle duże, iż warto przyjrzeć się im dokładniej pod kątem bezpiecznego wdrożenia i użytkowania nowych technologii, tak aby nie tylko nasze dane były bezpieczne ale także aby nie naruszać cudzych praw autorskich czy danych osobowych.

Pozostało 92% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Wygrałeś szkolenie? Będzie podatek
Biznes
Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu
Biznes
Kiedy warto podpisać list intencyjny i jakie postanowinia w nim zawrzeć?
Biznes
Jak uniknąć ryzyka wykluczenia z przetargu wypełniając JEDZ?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Biznes
SAFE – Korzystne rozwiązanie prawno-podatkowe dla start-upów