Aktualizacja: 21.11.2024 19:25 Publikacja: 05.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Z udziałem we współwłasności łączy się zespół praw rzeczowych przysługujących współwłaścicielowi, które są skuteczne erga omnes, ale obok nich występują też między współwłaścicielami stosunki o charakterze obligacyjnym, względnym, skuteczne tylko między tymi współwłaścicielami, których dotyczą, a zatem skuteczne inter partes.
Otwarcie likwidacji nie wpływa eo ipso na zobowiązania związane z zarządem autorskimi prawami majątkowymi, których stroną jest likwidowany podmiot. Celem likwidacji jest spieniężenie majątku likwidowanego podmiotu, co następuje w drodze czynności singularnej – umowy sprzedaży. Nie można jednak wykluczyć ścieżki likwidacji, na zasadzie wyjątku, w drodze odpłatnego zniesienia współwłasności w zamian za wynagrodzenie w pieniądzu przekazane do masy likwidacyjnej. W sytuacji gdy w toku likwidacji jest współwłaściciel twórca nie ma, jak się wydaje, przeszkód, aby całość autorskich praw majątkowych przejął drugi ze współwłaścicieli (nie-twórca) z obowiązkiem spłaty. Spłata zrealizuje bowiem cel i interes postępowania likwidacyjnego. Procedura likwidacyjna zmierza w kierunku spieniężenia aktywów, a nie ich przejmowania za wynagrodzeniem.
Przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić, że najważniejsze zmiany w prawie podatkowym wchodzą w życie 1 stycznia. Nie inaczej będzie teraz.
Mobbing może zmierzać do naruszenia dóbr osobistych, np. godności, więc poszkodowany może wnieść przeciwko mobberowi powództwo o ich ochronę i domagać się w sądzie zaniechania prowadzonych działań, zadośćuczynienia czy odszkodowania.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Jeżeli uchwała walnego zgromadzenia przyznaje akcjonariuszowi uprawnienia osobiste naruszające właściwe dla danego typu spółki zasady funkcjonowania organów spółki, to podlega ona zaskarżeniu jako sprzeczna z prawem i naturą spółki akcyjnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2025 r. największe grupy międzynarodowe i krajowe będą płacić co najmniej 15-proc. podatek wyrównawczy od dochodu osiągniętego w każdej jurysdykcji, w której prowadzą działalność.
Liczba audytorów badających spółki giełdowe się zmniejsza. W grze pozostają tylko firmy, które mogą skutecznie odpowiedzieć na wyzwania – podkreślają członkowie zarządu BDO dr Anna Bernaziuk, Edyta Kalińska i Tomasz Reiter.
Sektor moto w Europie jest pogrążony w kryzysie, na to nakłada się ofensywa chińskich producentów. Co to oznacza dla polskiego biznesu?
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
W ślad za oczekiwaniami klientów i etycznym obowiązkiem, sektor bankowy w Polsce nie wyklucza zaangażowania w finansowanie procesów odbudowy Ukrainy. Ale konieczne jest tu wsparcie publiczne i dobre przygotowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas