Aktualizacja: 19.04.2025 20:51 Publikacja: 22.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Ponadto należy zgodzić się z poglądem, że brak zaufania może uzasadniać powołanie się na art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego jednak – by mógł on uzasadniać wypowiedzenie umowy w takim trybie – brak zaufania jako „ważny powód” wypowiedzenia umowy powinien wynikać z przyczyn, które są obiektywnie weryfikowalne oraz uzasadnione. Takie postanowienie wydał Sąd Najwyższy (SN) 27 września 2023 r. w sprawie I CSK 58/23.
Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym 27 września 2023 r. w sprawie z powództwa G. C. przeciwko Zakładowi w W. o zapłatę na skutek skargi kasacyjnej Zakładu W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 14 lipca 2022 r. odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej i zasądził od pozwanego na rzecz powoda zwrot kosztów postępowania kasacyjnego. W ocenie SN skarżący nie wykazał odpowiednio, że określony przepis prawa (art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej k.c.), mimo iż budzi poważne wątpliwości, nie doczekał się wykładni albo niejednolita wykładnia wywołuje wyraźne rozbieżności w orzecznictwie. Zdaniem skarżącego w sprawie istniała potrzeba wykładni m.in. art. 746 § 1 k.c. w zw. z art. 750 k.c., tj. wykładni wyrażenia „ważnego powodu” jako podstawy wypowiedzenia umowy i wyjaśnienia: Czy dla realizacji przesłanki „ważnego powodu” wystarczające jest zaistnienie utraty zaufania pomiędzy stronami stosunku zlecenia?
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas