Aktualizacja: 30.04.2025 10:08 Publikacja: 22.12.2023 02:00
Foto: Adobe Stock
Ponadto należy zgodzić się z poglądem, że brak zaufania może uzasadniać powołanie się na art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego jednak – by mógł on uzasadniać wypowiedzenie umowy w takim trybie – brak zaufania jako „ważny powód” wypowiedzenia umowy powinien wynikać z przyczyn, które są obiektywnie weryfikowalne oraz uzasadnione. Takie postanowienie wydał Sąd Najwyższy (SN) 27 września 2023 r. w sprawie I CSK 58/23.
Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym 27 września 2023 r. w sprawie z powództwa G. C. przeciwko Zakładowi w W. o zapłatę na skutek skargi kasacyjnej Zakładu W. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 14 lipca 2022 r. odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej i zasądził od pozwanego na rzecz powoda zwrot kosztów postępowania kasacyjnego. W ocenie SN skarżący nie wykazał odpowiednio, że określony przepis prawa (art. 746 § 1 Kodeksu cywilnego, dalej k.c.), mimo iż budzi poważne wątpliwości, nie doczekał się wykładni albo niejednolita wykładnia wywołuje wyraźne rozbieżności w orzecznictwie. Zdaniem skarżącego w sprawie istniała potrzeba wykładni m.in. art. 746 § 1 k.c. w zw. z art. 750 k.c., tj. wykładni wyrażenia „ważnego powodu” jako podstawy wypowiedzenia umowy i wyjaśnienia: Czy dla realizacji przesłanki „ważnego powodu” wystarczające jest zaistnienie utraty zaufania pomiędzy stronami stosunku zlecenia?
Nie wystarczą „dobre geny” rodziców, aby dziecko z powodzeniem poprowadziło rodzinny biznes. Przekazanie firmy w...
Przygotowanie następcy do roli lidera w firmie rodzinnej należy starannie zaplanować, aby zapewnić płynne przeję...
Komisja Europejska przedstawiła pakiet propozycji mających uprościć CBAM, zmniejszyć obciążenia administracyjne...
Niepewna sytuacja geopolityczna, ryzyko eskalacji konfliktów, niekonkurencyjność gospodarek UE – to czynniki, kt...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Projekty partnerskie to jedna z możliwych form realizacji przedsięwzięć współfinansowanych ze środków unijnych....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas