Jak ułożyć strukturę organizacyjną biznesu w 2024 roku?

Ustawodawca przewidział różne rozwiązania prawne, które pozwalają na wprowadzenie zmian w firmie. Czasem wystarczy niewielka modyfikacja w strukturze organizacyjnej biznesu, by odnieść realne korzyści.

Publikacja: 09.02.2024 02:00

Jak ułożyć strukturę organizacyjną biznesu w 2024 roku?

Foto: Adobe Stock

Początek roku to czas wdrażania i realizacji noworocznych postanowień również w biznesie. Przedsiębiorcy podsumowują stary rok i zastanawiają się co zmienić, jak działać by kolejny rok był lepszy a prowadzona działalność przyniosła więcej dochodu a mniej obciążeń. Czy chodzi tu o wdrożenie słyszanego wielokrotnie na początku roku powiedzenia w nieco zmodyfikowanej formie: „nowy rok nowy biznes”? Niekoniecznie nowy biznes, ale na pewno warto się zastanowić czy w naszym przypadku zastosowania nie znalazłoby stwierdzenie: „nowy rok, stary biznes w nowej (lepszej) formie”. Wykorzystując fakt, że początek roku sprzyja przemyśleniom i zmianom, przydałoby się również rozważyć czy nie czas na zmiany w naszym przedsiębiorstwie. Wiele osób odpowie zapewne, że ich biznes jest niewielki, podatki i składki ZUS trzeba płacić i należy się pogodzić z sytuacją, nie ma co zmieniać, podczas gdy wcale tak nie jest. Nie ma progu dochodów, od którego należałoby zastanowić się nad zmianą. Oczywiście może okazać się, że w danej sytuacji zastosowana forma prowadzonej działalności i wybrany rodzaj opodatkowania jest najbardziej opłacalny, ale zawsze warto to sprawdzić i rozważyć pewne zmiany.

Pozostało 84% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Zwolnienie z CIT dla alternatywnych spółek inwestycyjnych – pułapki i wyboje
Biznes
Czy wprowadzenie zamawiającego w błąd to czyn nieuczciwej konkurencji
Biznes
Roczna korekta VAT – o czym trzeba pamiętać
Biznes
Bez danych źle, z danymi też niedobrze
Biznes
5+2=rada wierzycieli w postępowaniu upadłościowym
Biznes
Wykonanie uchwały zgromadzenia spółki kapitałowej można wstrzymać