Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

W 2024 r. roku weszły w życie przepisy unijne zwiększające dopuszczalne progi pomocy de minimis. Do końca czerwca br. trwa jednak okres przejściowy. Na co zwrócić uwagę, aby uzyskać lepsze warunki wsparcia?

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

Foto: Adobe Stock

Pomoc de minimis jest szczególną kategorią pomocy dla przedsiębiorców, która ze względu na relatywnie niską wartość, nie podlega procedurze zgłoszenia Komisji Europejskiej. System tej pomocy opiera się na założeniu, że ograniczone kwotowo i  czasowo transfery środków publicznych na rzecz jednego przedsiębiorstwa, nie wpłyną negatywnie na konkurencję i handel na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Maksymalna wartość pomocy jest na takim samym poziomie dla wszystkich państw członkowskich. Dotychczasowy próg pomocy 200 tys. euro, przyjęty po raz pierwszy przez Komisję Europejską w 2006 roku, obowiązywał niezmiennie przez kilkanaście lat, aż do końca 2023 roku. Dopiero ocena adekwatności zasad pomocy państwa przeprowadzona przez Komisję w 2019 r., uwzględniająca aktualne wskaźniki inflacji, produktu krajowego brutto Unii Europejskiej oraz dostępne prognozy gospodarcze, wpłynęła na decyzję o podniesieniu progu pomocy.

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak zapewnić zgodność umów z rozporządzeniem DORA
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Biznes
Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?
Biznes
Podczas klęsk żywiołowych trzeba szczególnie uważać na dane osobowe
Biznes
Jak transfer biznesu za granicę wpływa na ceny transferowe
Biznes
Wzór przemysłowy – jak odczytać, co chronimy