Aktualizacja: 20.03.2025 20:01 Publikacja: 29.03.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Pomoc de minimis jest szczególną kategorią pomocy dla przedsiębiorców, która ze względu na relatywnie niską wartość, nie podlega procedurze zgłoszenia Komisji Europejskiej. System tej pomocy opiera się na założeniu, że ograniczone kwotowo i czasowo transfery środków publicznych na rzecz jednego przedsiębiorstwa, nie wpłyną negatywnie na konkurencję i handel na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Maksymalna wartość pomocy jest na takim samym poziomie dla wszystkich państw członkowskich. Dotychczasowy próg pomocy 200 tys. euro, przyjęty po raz pierwszy przez Komisję Europejską w 2006 roku, obowiązywał niezmiennie przez kilkanaście lat, aż do końca 2023 roku. Dopiero ocena adekwatności zasad pomocy państwa przeprowadzona przez Komisję w 2019 r., uwzględniająca aktualne wskaźniki inflacji, produktu krajowego brutto Unii Europejskiej oraz dostępne prognozy gospodarcze, wpłynęła na decyzję o podniesieniu progu pomocy.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prezydent Trump za konkretny sukces swojej prezydentury uważa wyhamowanie wzrostu cen jajek w USA. Ale nie ma racji, bo, mimo dostaw z Turcji, na rynku amerykańskim nadal brakuje ich aż 800 mln sztuk - ocenia firma analityczna TradingPedia.
Związek zawodowy pilotów Lufthansy Vereinigung Cockpit (VC) uznał, że przyszedł czas na wynegocjowanie podwyżek. Wzywa zarząd do negocjacji.
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a nawet 110-proc. cłom - zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w programie Magazyn o Biznesie.
Unia Europejska ogłasza plan inwestycji w obronność na poziomie 800 mld euro, Polska chce większego wsparcia w formie dotacji. Tymczasem CPK przyspiesza wykupy gruntów i przygotowuje przetargi. Donald Trump rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim o przyszłości ukraińskiej energetyki.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Branża motoryzacyjna ma za sobą trudne lata, a 2025 r. też będzie pełen wyzwań. W obliczu narastających napięć geopolitycznych sektor musi mocno postawić na innowacje, w tym na AI.
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje branżę jubilerską, usprawniając projektowanie, produkcję i sprzedaż biżuterii. Czy nowoczesna technologia na zawsze odmieni ten sektor?
Brak stabilnego finansowania budowy kolejowej infrastruktury od lat hamuje rozwój transportu szynowego w Polsce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas