Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Większość spółek zarejestrowanych w Polsce ma rok finansowy równy rokowi kalendarzowemu. Dla tych spółek nastał czas na sporządzenie sprawozdania finansowego, które zostanie zatwierdzone podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia może zostać podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Foto: Adobe Stock

Poniżej przybliżamy podstawowe zasady wypłaty dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, większość zagadnień znajdzie jednak również zastosowanie przy spółkach akcyjnych. Zrozumienie kiedy i komu można wypłacić dywidendę, jakie warunki muszą być spełnione, co może wpływać na zdolność dywidendową oraz kiedy dywidenda nie może być wypłacona jest kluczowe nie tylko dla właścicieli – beneficjentów takie wypłaty, ale również dla członków zarządu czy głównych księgowych, którzy odpowiadają za proces zagospodarowania odpowiednich środków do wypłaty dywidendy i jej wypłaty.

Pozostało 97% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Od 10 listopada ważne zmiany w umowach telekomunikacyjnych. Abonenci zyskają?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Biznes
Jak zapewnić zgodność umów z rozporządzeniem DORA
Biznes
Komu nerkę, komu przeszczep - czy moralność da się opisać w AI?
Biznes
Jak transfer biznesu za granicę wpływa na ceny transferowe
Biznes
Podczas klęsk żywiołowych trzeba szczególnie uważać na dane osobowe