Aktualizacja: 20.01.2025 06:49 Publikacja: 12.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
1. Usługa IP Scan dostępna po raz pierwszy w Polsce
Urząd Patentowy RP zachęca przedsiębiorców z sektora MŚP do skorzystania usługi IP Scan. Jej celem jest dostarczenie wskazówek, jak zarejestrować i wykorzystać własność intelektualną, którą posiada firma na obecnym etapie i w przyszłości. IP Scan jest częścią programu SME Fund (Fundusz dla MŚP), który zapewnia dofinansowanie na zgłoszenia znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać 90 proc. dofinansowania na tę usługę, czyli do 630 euro. Raport z usługi IP Scan przygotuje ekspert ds. własności intelektualnej - wykonawca akredytowany przez Urząd Patentowy RP zgodnie z wymogami EUIPO. W Raporcie znajdą się informacje i rekomendacje na temat m.in. ochrony wynalazków, znaków towarowych, wzorów przemysłowych, tajemnicy przedsiębiorstwa czy możliwości udzielania licencji do posiadanych przedmiotów własności przemysłowej. Wykonawca pomoże również uświadomić przedsiębiorcom ryzyko dotyczące naruszeń własności intelektualnej oraz zrozumieć, jak można temu przeciwdziałać (np. zawierając odpowiednie klauzule w umowach o pracę). Przedsiębiorąca, który chce skorzystać z usługi IP Scan musi złożyć wniosek online, korzystając z aplikacji EUIPO [https://www.euipo.europa.eu/pl/discover-ip/ideas-powered-for-business/ip-scan]. Następnie, po otrzymaniu pozytywnej decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, zgłasza chęć skorzystania z usługi do Urzędu Patentowego RP pisząc na adres mailowy ipscan@uprp.gov.pl. W dalszej kolejności wybiera wykonawcę z listy zamieszczonej na stronie uprp.gov.pl i podpisuje z nim umowę, co skutkuje opracowaniem przez eksperta Raportu z usługi IP Scan.Środki finansowe przeznaczone na usługę IP Scan są ograniczone, decyduje kolejność zgłoszeń.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus potwierdza, że sprzedaż składników majątku przez fundatora lub beneficjenta na rzecz fundacji rodzinnej, która odbędzie się na warunkach rynkowych, nie będzie traktowana jako „ukryty zysk”.
W ostatnich latach fiskus wykazuje duże zainteresowanie nabywanymi przez podatników usługami niematerialnymi takimi jak usługi wsparcia czy doradcze. Dlatego warto przeanalizować, czy wynagrodzenie za nie zostało ustalone na zasadach rynkowych.
Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.
Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.
Ten rok chcemy poświęcić na przygotowanie dziesięciu strategii dla dziesięciu rodzajów turystyki – informował na spotkaniu z przedstawicielami branży turystycznej sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
IPN od dłuższego czasu nie jest w stanie wydać historycznego bestsellera, który nadałby ton debacie publicznej. Miejsce badań, przykładowo nad kryzysami społeczno-politycznymi, zajęła rocznicowa celebra, propaganda historyczna i promocja prezesa Karola Nawrockiego.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
„Czy Pani/Pana zdaniem Karol Nawrocki ma szansę wygrać wybory prezydenckie?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas