Aktualizacja: 08.12.2024 06:33 Publikacja: 02.08.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
We wrześniu wchodzi w życie (z kilkuletnim opóźnieniem) ustawa o ochronie sygnalistów. Jak sama nazwa wskazuje, ma chronić osoby ujawniające nieprawidłowości w organizacji przed działaniami odwetowymi. Zapewne dzięki temu więcej osób zechce podzielić się wiedzą o nieprawidłowościach w ich organizacji. Co wówczas powinna zrobić firma?
Przede wszystkim, po zgłoszeniu sygnalisty, musi wszcząć postępowanie wyjaśniające, zebrać dowody. Można to zrobić wspomagając się audytem śledczym, przeprowadzonym przez wyspecjalizowany podmiot. Takie „prześwietlenie” pozwoli ustalić, czy doszło do przestępstwa, czy też nie. I co z „tym fantem” dalej robić?
Oprogramowanie może doznać awarii, których wystąpienie grozi zakłóceniem prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Wdrażając oprogramowanie warto więc zawrzeć umowę o jego utrzymanie.
Zapewnienie odpowiedniego reagowania na zgłoszenia sygnalistów wymaga opracowania i wdrożenia skutecznych, dostosowanych do specyfiki danej organizacji, procedur zgłaszania oraz postępowania z informacjami o naruszeniach.
W listopadzie został udostępniony kolejny projekt ustawy mającej implementować dyrektywę NIS2 oraz zestaw narzędzi Toolbox 5G. Kto będzie zobowiązany do stosowania procedur w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2025 roku?
Umowa o zachowaniu poufności zabezpiecza przed ujawnieniem informacji poufnych udostępnianych w związku ze współpracą pomiędzy stronami. Może zostać zawarta na różnych etapach współpracy: negocjacji, trwania umowy o współpracy i po jej zakończeniu.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Znaki towarowe sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami nie mogą być rejestrowane – wynika z przepisów zarówno unijnych, jak i polskich. Problem był jednak ze zdefiniowaniem tych pojęć. Dokument Wspólnej Praktyki CP14 je wyjaśnia.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Konflikt na tle rozwodu – to wstępny motyw zabójstwa w Siedlcach, gdzie 53-letni eks-policjant zastrzelił żonę i sam targnął się na życie. Prokuratura bada wszystkie wątki sprawy.
Podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. obraża strażników i nie stosuje się do ich poleceń. Jakie kary dyscyplinarne mu grożą?
Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i prokuratora generalnego Adama Bodnara. PiS jest zdania, że obaj bezprawnie pozbawili Dariusza Barskiego możliwości pełnienia funkcji prokuratora krajowego w styczniu 2024 r.
Matki wcześniaków nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego. A doktorant zyska prawo do zawieszenia kształcenia na okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
W przyszłym roku w grudniu będą trzy niedziele handlowe. Jednak pracownicy sklepów będą mogli pracować, rotacyjnie, tylko w dwie z nich.
W piątek zapadł wyrok w sprawie gwałtu i zabójstwa 27-letniej Anastazji Rubińskiej na greckiej wyspie Kos. Oskarżony 33-letni obywatel Bangladeszu, Salahuddin S., został skazany na dożywocie.
Prokuratura postawiła Olgierdowi L., zatrzymanemu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, łącznie pięć zarzutów. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej, działania te nie mają związku z występowaniem Olgierda L. w tzw. raporcie PiS o Karolu Nawrockim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas