Audyt śledczy po zgłoszeniu sygnalisty

25 września wchodzi w życie ustawa, która obejmie ochroną sygnalistów, którzy ujawniają nieprawidłowości w firmie – w tym mające znamiona przestępstw. Jak zareagować na takie zgłoszenie? Kiedy należy przeprowadzić audyt śledczy?

Publikacja: 02.08.2024 04:30

Audyt śledczy po zgłoszeniu sygnalisty

Foto: Adobe Stock

Ograniczanie ryzyka nadużyć w firmie wymaga stosowania nowoczesnych narzędzi kontroli zarządczej. Jednym z nich jest audyt śledczy. Od tradycyjnego postępowania wewnętrznego, odróżnia go przede wszystkim wykorzystanie technik śledczych oraz ocena podejmowanych działań m.in. przez pryzmat znamion przestępstw. W szczególności, w ocenie dokonywanej przez audytora brane są pod uwagę tzw. przestępstwa gospodarcze, do których zaliczyć można m.in. korupcję, oszustwa i działania na szkodę spółki. Badaniem audytora śledczego może zostać objęty wybrany obszar działalności firmy lub konkretne zachowanie, co do którego zachodzi podejrzenie nieprawidłowości. Pojawia się zatem pytanie czy specyfika audytu śledczego sprawia, że może on zostać wykorzystany również w odpowiedzi na zgłoszenie sygnalisty?

Pozostało 94% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm