Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – zmiany w krajowych przepisach

Jednym z najistotniejszych obowiązków podmiotów z sektora ochrony zdrowia będzie wymóg posiadania systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w procesach wpływających na świadczenie usług.

Publikacja: 30.08.2024 04:30

Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia – zmiany w krajowych przepisach

Foto: Adobe Stock

Echa ostatniej awarii systemów Microsoft powiązanej z oprogramowaniem Crowdstrike nieco już przycichły. Wydarzenie, które sparaliżowało kluczowe obszary funkcjonowania wielu państw bardzo dobitnie pokazało jednak, jak istotne jest cyberbezpieczeństwo podmiotów z niemal wszystkich sektorów gospodarki. Wysoki stopień uzależnienia poszczególnych, krytycznych podmiotów od dostawców IT, wymusza na firmach wdrożenie jeszcze skuteczniejszych środków w zarządzaniu cyberbezpieczeństwem. Jak pokazała awaria komponentu oprogramowania Crowdstrike w systemach Microsoft, nawet jedna, drobna aktualizacja oprogramowania jest w stanie zatrzymać funkcjonowanie krytycznych operacji przedsiębiorstw. Odpowiedzią na tego rodzaju zagrożenia mają być m.in. rygorystyczne regulacje Dyrektywy NIS2, uchwalonej przez Parlament Europejski w grudniu 2022 roku, które nakładają na przedsiębiorstwa szereg nowych obowiązków, m. in. w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji, czy też zarządzania bezpieczeństwem całego łańcucha dostaw w ramach zakupu technologii.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Europejski Niebieski Ład – nowe wyzwania dla firm
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne