Reklama
Rozwiń

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co trzeba uregulować w umowie spółki

Warto, aby w umowie spółki zostały szczegółowo ustalone zasady współpracy między wspólnikami. Zdecydowanie lepiej jest bowiem zapobiegać sporom wspólników niż próbować naprawić sytuację, gdy konflikt już się pojawi.

Publikacja: 24.09.2024 04:30

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli co trzeba uregulować w umowie spółki

Foto: Adobe Stock

Rozpoczynając prowadzenie działalności w formie spółki, wspólnicy koncentrują się znacznie bardziej na strategii biznesowej oraz doprowadzeniu do szybkiego rozwoju spółki aniżeli na dokładnym i przemyślanym uregulowaniu zasad współpracy, która nierzadko zawiązywana jest na wiele lat. Warto pamiętać, że rozpoczęcie działalności to przeważnie najlepszy czas na podjęcie rozmów między wspólnikami w zakresie warunków uczestnictwa w spółce, które mogą w przyszłości pozwolić na uniknięcie sporu albo doprowadzić do jego szybkiego zakończenia. Późniejsze wypracowanie tego typu uzgodnień może okazać się dużo trudniejsze, zwłaszcza gdy pojawią się już oznaki konfliktu, który czasem potrafi trwać latami. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać sporom wspólników, odpowiednio przygotowując umowę spółki, niż próbować uleczyć sytuację w skonfliktowanej spółce.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Biznes
Teresa Siudem: Członek zarządu nie odchodzi bez pożegnania
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Jak skutecznie zrezygnować z funkcji członka zarządu?
Biznes
Środki z Krajowego Planu Odbudowy a obowiązki zamówieniowe beneficjentów
Biznes
Bezpieczne relacje, silna firma – rola umów w biznesie rodzinnym
Biznes
Sprzedaż udziałów lub akcji. Jak zawrzeć bezpieczną i korzystną transakcję?