Zabezpieczenie roszczeń w procesie daje iluzoryczną ochronę

Coraz częściej firmy uwzględniają potencjalne koszty grzywien czy sum przymusowych w swoich budżetach operacyjnych, traktując je jako opłacalny wydatek w porównaniu z korzyściami, jakie mogą osiągnąć z dalszego naruszania praw konkurentów.

Publikacja: 03.12.2024 05:15

Zabezpieczenie roszczeń w procesie daje iluzoryczną ochronę

Foto: Adobe Stock

Postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia na czas trwania procesu mają w wielu sprawach fundamentalne znaczenie, zwłaszcza w przypadku postępowań dotyczących naruszeń praw własności intelektualnej bądź popełnienia czynów nieuczciwej konkurencji. Zabezpieczenie roszczeń w toku postępowania sądowego jest kluczowym elementem strategii procesowej. To właśnie ono daje możliwość ochrony interesów uprawnionego jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy.

Inicjując spór sądowy i otrzymując postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia, często uprawnionym wydaje się, że w czasie trwania procesu mogą spać spokojnie, a ich prawa nie będą już dłużej naruszane. Nic bardziej mylnego. W realiach sądowych naruszanie postanowień o udzieleniu zabezpieczenia staje się coraz powszechniejsze, a system egzekwowania udzielonych zabezpieczeń staje przed poważnymi wyzwaniami. Dlaczego tak się dzieje i czy naruszyciele mogą czuć się bezkarni?

Pozostało 89% artykułu

Świąteczna oferta

PRO.RP.PL za 39 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Jak upadłość wpływa na umowę ubezpieczenia
Biznes
Julita Karaś-Gasparska: Śmierć, podatki i nie tylko
Biznes
Unia wzmacnia ochronę konsumentów
Biznes
Czy warto prowadzić biznes w formie spółki komandytowej
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Biznes
Komplementariusz nie zaskarży uchwały walnego zgromadzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska