Instytucja wyłączenia wspólnika została uregulowana w kodeksie spółek handlowych przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Artykuły 266–269 k.s.h. wprowadziły szczególny, właściwy tylko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mechanizm wykluczenia wspólnika w celu ochrony spółki i większości wspólników, przy zachowaniu gwarancji dla praw majątkowych wspólnika mającego ustąpić ze spółki. Regulacja ta stanowi z jednej strony element osobowy regulacji spółki z o.o., z drugiej zaś realizuje zasadę rządów większości w spółce kapitałowej, wymagając, aby inicjatywa wyłączenia pochodziła od wspólników większościowych.