Sądowa waloryzacja wynagrodzenia ryczałtowego

Należyta kalkulacja oferty przez wykonawcę i jej odpowiednie udokumentowanie, jest kluczem do skutecznego dochodzenia roszczeń waloryzacyjnych przed sądem.

Publikacja: 28.02.2025 04:20

Sądowa waloryzacja wynagrodzenia ryczałtowego

Foto: Adobe Stock

Zamówienia publiczne na roboty budowlane dotyczą zwykle dużych przedsięwzięć inwestycyjnych. Ich realizacja zazwyczaj trwa kilka lat. Im dłuższy czas realizacji inwestycji, tym po stronie wykonawcy istnieje większe ryzyko negatywnych skutków wahań cen na rynku, co z kolei może prowadzić do zniweczenia kalkulacji oferty na realizację zamówienia i poniesienia straty. Ryzyko to szczególnie uwydatnia się w przypadku, gdy strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe. Wykonawcy mogą podejmować działania zmierzające do minimalizacji straty, np. przez podjęcie negocjacji z zamawiającym i wniesienie o zawarcie aneksu podwyższającego wynagrodzenie. Z wielu przyczyn zamawiający może jednak nie wyrazić na to zgody. Wówczas wykonawcy pozostaje jedynie możliwość waloryzacji wynagrodzenia ryczałtowego na drodze sądowej. Jedno z nowszych orzeczeń Sądu Najwyższego (postanowienie z 21 marca 2024 r., I CSK 2009/23) pokazuje jak ważna jest prawidłowa i przejrzysta kalkulacja oferty.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Egzekucja komornicza nie zawsze skuteczna. Jaka jest przyczyna?
Biznes
Jak dłużnicy ukrywają majątek
Biznes
Obowiązki regulacyjne związane z umowami sprzedaży energii elektrycznej
Biznes
Jak zacząć realizować inwestycje publiczno-prywatne?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia