Aktualizacja: 16.03.2025 03:43 Publikacja: 28.02.2025 04:20
Foto: Adobe Stock
Zamówienia publiczne na roboty budowlane dotyczą zwykle dużych przedsięwzięć inwestycyjnych. Ich realizacja zazwyczaj trwa kilka lat. Im dłuższy czas realizacji inwestycji, tym po stronie wykonawcy istnieje większe ryzyko negatywnych skutków wahań cen na rynku, co z kolei może prowadzić do zniweczenia kalkulacji oferty na realizację zamówienia i poniesienia straty. Ryzyko to szczególnie uwydatnia się w przypadku, gdy strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe. Wykonawcy mogą podejmować działania zmierzające do minimalizacji straty, np. przez podjęcie negocjacji z zamawiającym i wniesienie o zawarcie aneksu podwyższającego wynagrodzenie. Z wielu przyczyn zamawiający może jednak nie wyrazić na to zgody. Wówczas wykonawcy pozostaje jedynie możliwość waloryzacji wynagrodzenia ryczałtowego na drodze sądowej. Jedno z nowszych orzeczeń Sądu Najwyższego (postanowienie z 21 marca 2024 r., I CSK 2009/23) pokazuje jak ważna jest prawidłowa i przejrzysta kalkulacja oferty.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dziś ludzie łatwiej niż kiedyś decydują się na rozwód. Rzadziej walczą o utrzymanie małżeństwa, ale zdarzają się pary, które przychodzą po poradę w sprawie rozwodu, a ostatecznie pozostają w swoich związkach, naprawiają to, co popsute - mówi adwokat Anna Czepkowska-Rutkowska.
Sędzia, który głosował za głośną uchwałą trzech niepełnych izb SN, kwestionującą status nowych sędziów, nie jest wyłączony z automatu od orzekania ze sprawy, gdzie ta uchwała jest powoływana.
Państwo nie może w ustawie wykluczyć lub dopuścić do przetargu firm z Chin czy Turcji. Warunki ustalają poszczególni zamawiający – tak wynika z czwartkowego wyroku TSUE.
Umowa ubezpieczenia nie zastąpi testamentu, ale może stanowić uzupełnienie przy planowaniu spadkowym i sukcesji.
Sąd nie jest związany zakresem wniosku o ubezwłasnowolnienie. Orzekając w takiej sprawie, sąd bierze pod uwagę zeznania świadków, opinie biegłych i dokumentację medyczną.
Państwo nie może w ustawie wykluczyć lub dopuścić do przetargu firm z Chin, Turcji czy innych krajów, które nie porozumiały się z UE w sprawach z zamówień publicznych. Każdorazowo decydować mają o tym poszczególni zamawiający - stwierdził TSUE.
Uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w sprawie ustalania wysokości odszkodowań z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zamiast usunąć rozbieżności w orzecznictwie, rodzi kolejne pytania i wątpliwości, szczególnie w kontekście równego traktowania poszkodowanych - uważa Rzecznik Finansowy.
Bez wyraźnie określonej w przepisach odpowiedzialności sprawcy mobbingu, trudno będzie przeciwdziałać temu zjawisku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas