Klauzula rebus sic stantibus a wojna w Ukrainie. Kiedy ją zastosować?

Gospodarka nadal odczuwa skutki pandemii Covid-19 i trwającej wojny w Ukrainie. Wydarzenia te utrudniły działalność wielu branż i realizację umów na ustalonych wcześniej warunkach. Czy i kiedy można dokonać zmiany umowy?

Publikacja: 21.03.2025 05:20

Klauzula rebus sic stantibus a wojna w Ukrainie. Kiedy ją zastosować?

Foto: Adobe Stock

Na skutek wybuchu wojny w Ukrainie, by wstąpić do wojska, do kraju wróciło kilkaset tysięcy obywateli Ukrainy pracujących w Polsce, co doprowadziło do problemów z dostępnością pracowników. Niejednokrotnie dochodzi także do przerwania łańcucha dostaw produktów produkowanych w Ukrainie, co ma wpływ na dostępność towarów potrzebnych do realizacji niektórych umów. Wojna w Ukrainie doprowadziła także do istotnego wzrostu cen paliw oraz wielu materiałów, w tym w szczególności materiałów budowlanych, co miało konsekwencje we wzrostach kosztów po stronie wielu wykonawców. W tak kształtujących się okolicznościach gospodarczych, prawidłowe wykonanie umów, zwłaszcza tych długoterminowych, bywa szczególnie utrudnione. Aktualna sytuacja pokazuje, że nie zawsze wnikliwa analiza przed zawarciem umowy jest w stanie zabezpieczyć strony przed negatywnymi konsekwencjami przyszłych zdarzeń. Strony nie są bowiem w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji mogących wystąpić w przyszłości, tak jak i nie były w stanie przewidzieć wybuchu wojny w Ukrainie czy wystąpienia pandemii Covid-19 i konsekwencji z tym związanych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo