Zwrot części wydatków za użytkowanie firmowych aut a przychód pracownika

Jeżeli pracownicy zwracają pracownikom wydatki związane z używaniem samochodów służbowych do celów prywatnych to z tego tytułu powstaje u nich przychód.

Publikacja: 22.06.2021 16:15

Zwrot części wydatków za użytkowanie firmowych aut a przychód pracownika

Foto: 123RF

- Y. spółka z o.o. użytkuje samochody osobowe na podstawie umów leasingu operacyjnego. Oprócz wykorzystania pojazdów w podstawowej działalności gospodarczej, spółka dodatkowo udostępnia je odpłatnie swoim pracownikom na ich potrzeby osobiste. Zatem, pojazdy są wykorzystywane przez pracowników spółki zarówno do celów służbowych, jak i na potrzeby osobiste tych pracowników na podstawie zawartych ze spółką umów regulujących zasady ich wykorzystania do celów osobistych. Wydatki z tytułu eksploatacji samochodów, m.in. koszty paliwa, koszty naprawa, wymiany opon itp. spółka zalicza w koszty uzyskania przychodów jedynie w wysokości 75 proc. Pracownicy użytkujący pojazdy, na podstawie zawartych umów, płacą z tego tytułu czynsz, uwzględniany w przychodach spółki. Oprócz czynszu, pracownicy dodatkowo zwracają spółce, poniesione przez nią wydatki na użytkowanie aut, których nie może ona ująć w kosztach uzyskania przychodu, z uwagi na regulacje art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT. Zwrot wydatków jest ustalony w umowie w z góry określonej kwocie. Umowa określa również wprost, o jakie koszty eksploatacyjne chodzi. Czy zwrot części wydatków związanych z użytkowaniem samochodów, dokonywany przez pracowników na rzecz spółki stanowi jej przychód? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Julita Kraś-Gasparska: Restrukturyzacja kłopotliwa dla wierzycieli
Biznes
Czy big techy wywiązują się z obowiązków
Biznes
CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Biznes
Jakie są zasady podziału i wypłaty zysku w spółce komandytowej
Biznes
Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA