Aktualizacja: 01.04.2021 09:55 Publikacja: 01.04.2021 16:15
Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Pierwszy przypadek zakażenia człowieka koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Chinach w czwartym kwartale 2019 r., a wirus szybko rozprzestrzenił się na inne kraje. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), od 31 grudnia 2019 r. do 10 tygodnia 2021 r. zgłoszono ponad 120 tysięcy przypadków COVID-19 (zgodnie z przyjętymi definicjami przypadków i strategiami badań w krajach dotkniętych chorobą), w tym ponad 2,6 tysiące zgonów. Aktualizacja danych nadal trwa.
Prowadząc biznes w formie spółki, trzeba przygotować się na różne scenariusze. Wspólnicy mogą dążyć do przejęcia kontroli nad spółką, stosując nieuczciwe triki.
Konflikty w spółkach są nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W sytuacjach spornych wspólnicy lub akcjonariusze powinni zachować czujność, bo chwila nieuwagi może ich słono kosztować. Nieuczciwi wspólnicy mogą wykorzystać nadarzającą się okazję do pozbawienia swoich przeciwników pozycji w spółce, a skutki tych działań mogą być niekiedy trudne do odwrócenia.
Działanie w imieniu fundacji rodzinnej w organizacji, podobnie jak spółki z o.o. w organizacji, wiąże się z odpowiedzialnością osób reprezentujących te podmioty. Na czym ona polega oraz jak można ją ograniczyć?
Przedsiębiorcy, dążąc do dywersyfikacji swoich przychodów, zazwyczaj podejmują współpracę z sektorem prywatnym. Nie dostrzegają często potencjału, który leży w różnych formach współpracy z sektorem publicznym. Tymczasem, styk biznesu i sfery publicznej to znacznie więcej niż zamówienia publiczne.
Postępowanie o zatwierdzenie układu pozwala dłużnikowi na szybkie działanie, zasadniczo blokując wierzycieli w prowadzeniu czynności egzekucyjnych, a przy tym chroni kluczowe umowy. Ale czy zawsze jest dobrym rozwiązaniem?
Ministerstwo Zdrowia rozważa usunięcie cytologii klasycznej z wykazu świadczeń gwarantowanych w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Zastąpić może ją test HPV HR na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV.
Liczne badania naukowe łączą picie kawy z dłuższym życiem i lepszym zdrowiem serca oraz niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Okazuje się jednak, że te i inne korzyści mogą zależeć od tego, o której godzinie sięga się po napój.
Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opublikowali wyniki badań, które dowodzą, że codzienne picie mleka wiąże się z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Badania były prowadzone przez wiele lat na szerokiej grupie osób. Potwierdziły również, że alkohol i czerwone, przetworzone mięso zwiększają ryzyko tego nowotworu.
W 2024 roku odnotowano łącznie 32 430 przypadków zachorowań na krztuśca. To 35 razy więcej niż w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH – PIB.
Dostawcę można uznać za producenta, jeżeli jego nazwa jest zbieżna ze znakiem towarowym umieszczonym na produkcie przez producenta. W celu zapewnienia ochrony konsumenta odpowiedzialność solidarna dostawcy i faktycznego producenta wadliwego produktu może powstać nawet wtedy, gdy dostawca sam nie umieścił swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego na tym produkcie.
Doniesienia o wzroście liczby osób u których zdiagnozowano infekcje spowodowane wirusem HMPV najpierw dotyczyły Chin. Aktualne informacje podawane przez polskie media mówią o Ukrainie, Niemczech i Portugalii. Oficjalne źródła i eksperci podkreślają jednak, że powtórka z pandemii COVID-19 nam nie grozi. Wirusa HMPV znamy od lat, a wirus SARS-CoV-2 był nowy.
W Chinach zwiększa się liczba zakażeń wirusem HMPV. Pojawiające się informacje o przepełnionych szpitalach wzbudzają obawy. Czym jest ten wirus i jakie ma objawy?
5 lat temu w chińskim Wuhan odnotowano pierwsze przypadki ciężkiego zapalenia płuc. Były one spowodowane zakażeniem nieznanym wówczas koronawirusem. Choć dziś wiemy o nim znacznie więcej, wciąż istnieją pytania, na które nie poznaliśmy odpowiedzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas