Kara umowna a odstąpienie od umowy

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.

Publikacja: 20.02.2020 16:00

Kara umowna a odstąpienie od umowy

Foto: Adobe Stock

Taką uchwałę podjął 20 listopada 2019 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izby Cywilnej, pod sygnaturą akt III CZP 3/19.

Wyrokiem z 4 listopada 2016 r. Sąd Okręgowy w B. oddalił powództwo R. S.A. w Ł. przeciwko U. S.A. w B. o zapłatę z tytułu kar umownych. Strony były związane umową o wykonanie robót budowlano-montażowych, która określała m.in. terminy zapłaty wynagrodzenia oraz karę umowną płatną przez zamawiającego w razie odstąpienia przez wykonawcę od umowy z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi zamawiający. W związku z brakiem płatności wynagrodzenia powód złożył skuteczne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Sąd okręgowy zwrócił uwagę, że wobec treści art. 483 Kodeksu cywilnego żądanie zapłaty kary umownej było w okolicznościach sprawy niedopuszczalne, wobec czego skutkowało oddaleniem powództwa.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w kryptowaluty?
Biznes
Krypto inwestycje – jakie obowiązki spoczywają na zarządach spółek?
Biznes
E-commerce – nowa strategia bez tworzenia nowych regulacji
Biznes
Wzornictwo pod lepszą ochroną
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Kilka ważnych zmian w ustawie OZE
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń