Aktualizacja: 12.11.2020 11:52 Publikacja: 12.11.2020 16:15
Foto: Adobe Stock
Jednym z narzędzi stanowiących odpowiedź na problemy finansowe przedsiębiorców jest procedura uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, uregulowana w art. 15-25 ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 (zwana specustawą i Tarczą 4.0). Uproszczone postępowanie stanowi swoistą hybrydę dotychczas funkcjonujących postępowań restrukturyzacyjnych, znanych z Prawa restrukturyzacyjnego – tj. ustawy z 15 maja 2015 r. Łączy w sobie rozwiązania znane z postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego i postępowania sanacyjnego.
Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?
W e-commerce każda minuta przestoju może przynieść firmie poważne straty. Szczególnie w okresach wzmożonej sprzedaży, takich jak święta czy inne sezonowe promocje, systemy IT muszą działać bez zarzutu. Awaria trwająca zaledwie 30 minut może nie tylko spowodować straty finansowe, ale także zniszczyć reputację firmy.
Zarządzanie fundacją rodzinną może zostać powierzone fundatorowi/beneficjentowi tej fundacji na podstawie kontraktu menedżerskiego. Jak organy podatkowe interpretują takie rozwiązanie?
Po 600 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać mikro i małe firmy, które pozytywnie przeszły etap inkubacji w platformach startowych i teraz chcą zaistnieć na rynku.
Proces przekształcenia spółki do innej formy prawnej to z perspektywy biznesowej każdorazowo spore zmiany. Jak się do tego przygotować? Jakich formalności trzeba dopełnić?
Spółka może odliczyć od dochodu kwoty przekazywane na stowarzyszenie zajmujące się aktywizacją emerytów i rencistów.
• Sejm uchwalił kasowy PIT. Jest nowy limit przychodów • Czy skarbówka może żądać od podatnika tworzenia dodatkowej dokumentacji? • Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi - oto szczegóły • Czy firma musi opodatkować odszkodowanie za powódź? • Czy zerowa stawka VAT na pomoc dla powodzian wyklucza odliczenia? • Upadłość przedsiębiorstwa - czy powodzian obowiązują inne zasady? • Ważne terminy na ten tydzień
– Ważne, aby przedsiębiorca natychmiast po zorientowaniu się w rozmiarze szkody zadecydował, czy składać wniosek o upadłość czy wszczynać restrukturyzację – mówi Piotr Zimmerman, radca prawny, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny.
Niewypłacalny przedsiębiorca ma do wyboru dwie ścieżki: restrukturyzacyjną i upadłościową. Celem każdej z nich jest doprowadzenie do jak najpełniejszego zaspokojenia jego wierzycieli. Różni je natomiast sposób, w jaki cel ten ma być osiągnięty.
Zarząd Rafako zapowiada złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki w związku z utratą zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań - poinformowała spółka w komunikacie.
Żaden przepis prawa upadłościowego nie zakazuje nabycia na wolnym rynku składnika majątku należącego wcześniej do masy upadłości.
Wierzyciele coraz częściej decydują się na dochodzenie niespłaconych należności wykorzystując różne mechanizmy prawne. Bez względu na to, czy sprawa ma charakter prawnocywilny czy też prawnokarny, sądy lub organy posiłkują się dowodem z opinii biegłego, który następnie jest podstawą rozstrzygnięcia.
Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy wydatki syndyka na restrukturyzację banku mogą pochodzić z masy upadłości i zmniejszać szanse na zaspokojenie wierzycieli.
Przedsiębiorcy bronią się przed upadłością próbując restrukturyzacji, jednak są stygmatyzowane przez kontrahentów.
Naukowy wyjazd Marcina Romanowskiego na Węgry. Obrońca nie zdradza, czy jego klient stawi się na drugie wezwanie prokuratury.
W swoje 21. urodziny na stanowisku prezydenta Władimir Putin ma coraz większe problemy ze znalezieniem gości, którzy do niego przyjdą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Strategiczne Wojska Rakietowe Rosji rozpoczęły ćwiczenia na Syberii.
Antykremlowski działacz Ildar Dadin zginął w Charkowie podczas walki o Ukrainę – poinformował były rosyjski poseł Ilja Ponomariew.
Związkowcy wywalczyli 60-procentową podwyżkę wynagrodzeń, ale zamierzają bronić swoich pozycji w styczniu, gdy będą negocjować z pracodawcami plany automatyzacji terminali.
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej uchwaloną we wrześniu ustawę o Trybunale Konstytucyjnym oraz przepisy ją wprowadzające.
Robert Lewandowski przeżywa w Barcelonie kolejną młodość i szeroko się uśmiecha, ale zgrupowanie reprezentacji to dla niego wciąż czas, gdy robi dobrą minę do złej gry.
Dlaczego Facebook blokuje treści od polskich wydawców? Jakie są największe wyzwanie przed mediami? Co wymaga regulacji? – o tym w podcaście „Rzecz w tym” rozmawiali Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Grupy Wydawniczej Gremi z Michałem Szułdrzyńskim, redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”.
Te wydatki rosną od początku agresji na Ukrainę i właśnie osiągnęły historyczny rekord. Co tydzień kremlowski reżim wydaje na propagandę równowartość 211 mln zł publicznych pieniędzy. Pomimo to oglądalność największych kanałów propagandowych maleje od początku wojny. Czyżby Rosjanie się budzili?
Business Centre Club zapowiada jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie polskiego biznesu – BCC For the Future. Tegoroczna edycja konferencji odbędzie się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel (dawniej hotel Marriott). W ramach wydarzenia zaplanowano 20 sesji tematycznych oraz paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów w dziedzinie nauki, zarządzania i doradztwa biznesowego, a także liderów firm odnoszących sukcesy na rynku.
W natłoku codziennych problemów i wyzwań związanych z bieżącym funkcjonowaniem polskiej energetyki, Kongres Energetyki Rozproszonej staje się przestrzenią, w której nauka, biznes i administracja spotykają się, aby wspólnie wytyczać kierunki polskiej transformacji. Lokalny wymiar tego procesu będzie akcentowany przez licznych przedstawicieli inicjatyw energetycznych (takich jak klastry i spółdzielnie energetyczne) i organizacji branżowych, a także samorządowców i przedsiębiorców.
Czy piłkarze, tak jak zwykli pracownicy, będą mogli opuścić klub przed końcem kontraktu? Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oznacza zmiany, choć niekoniecznie tak szybkie i drastyczne, jak wielu oczekuje.
Kais Saied pozbył się rywali i wygrał ponownie wybory prezydenckie w Tunezji. Wcześniej zasłużył sobie na uznanie UE, ograniczając o połowę liczbę nielegalnych migrantów pokonujących Morze Śródziemne.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Pod naciskiem przewoźników państwo wprowadza elektroniczną kontrolę zezwoleń na wykonywanie w Polsce międzynarodowych przewozów przez zagraniczne podmioty. System ma utrudnić nieuczciwą konkurencję pozaunijnych przewoźników.
Przed wyborami prezydenckimi Jarosław Kaczyński konsoliduje partię i łączy ją z Suwerenną Polską. Prezes wierzy, że zwycięstwo kandydata jego formacji będzie początkiem powrotu PiS do władzy. Kongres ma być nowym otwarciem dla partii.
Amerykańscy naukowcy zeskanowali komputerowo hieroglify pokrywające 2 fragmenty całunu okrywającego liczącą 2300 lat egipską mumię. Okazało się, że hieroglify zawierają fragmenty ze starożytnej egipskiej „Księgi umarłych”.
Jak informuje Biełsat, powołując się na serwis śledczy Projekt, zdjęcia satelitarne pokazują, że główny budynek rezydencji Władimira Putina w Soczi przestał istnieć – został zrównany z ziemią.
Z punktu widzenia władz Izraela nie ma Palestyńczyków, z którymi da się rozmawiać o przyszłości. Bo nikt nie potępił Hamasu za atak terrorystyczny 7 października 2023 r.
W wielu kurortach, na przykład w Świnoujściu i Kołobrzegu, nadal jest sporo turystów. Większość hoteli i restauracji w największych miejscowościach pozostanie czynna - to oznacza, że Pomorze Zachodnie stało się kierunkiem całorocznym - uważa Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie.
Sektor odzieżowy jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, co oznacza rosnąca presję ze strony konsumentów na zmiany. Ogromnym wyzwaniem dla branży odzieżowej są także nowe technologie.
Młode kobiety wiedzą, że powinny wykonywać co roku USG piersi. Jednak zdecydowana większość tego nie robi – przede wszystkim z obawy przed wykryciem choroby – wynika z wywiadów etnograficznych przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rak’n’Roll. Rozpoczęta przez nią kampania „Coś do nich mam!”, zachęca Polki, by badania piersi stały się rutyną – tak jak wizyta u fryzjera czy kosmetyczki.
Władze światowego żużla w porozumieniu z promotorem Grand Prix uznały, że lepiej, by w przyszłorocznym cyklu jeździł Czech Jan Kvěch, najsłabszy w tegorocznym SGP, niż dwukrotny wicemistrz świata Leon Madsen czy Rosjanie z polskimi paszportami.
Szwedzki Instytut Karolinska przyznał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny dwóm amerykańskim biologom, którzy odkryli nową klasę maleńkich cząsteczek RNA, które odgrywają kluczową rolę w regulacji genów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas