Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości

Właściwe zaprezentowanie w księgach rachunkowych jednostki, np. kupna działki tylko z pozoru jest proste. Decydujące znaczenie będzie miało faktyczne przeznaczenie działki, które musi zostać jasno i jednoznacznie określone przez kierownika jednostki i często wymaga ścisłej współpracy pomiędzy służbami technicznymi, a księgowo-finansowymi podmiotu, które dysponują niezbędnym zapleczem merytorycznym.

Publikacja: 28.01.2020 17:30

Jak ująć w księgach rachunkowych kupno nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Definicja nieruchomości znajduje się w art. 46 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Podstawowym aktem prawnym normującym sposoby ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych jest ustawa o rachunkowości (dalej: uor). Zgodnie z nią również (art. 10 ust 3 uor), w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując politykę rachunkowości, jednostki mogą stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego, ustawa otwiera możliwość podparcia się standardem międzynarodowym.

Pozostało 94% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Biznes
Teresa Siudem: Jesteś podwykonawcą? Zadbaj o swoje interesy
Biznes
Podwykonawca został bez zapłaty. Mógł tego uniknąć
Biznes
Czy fundacja w Liechtensteinie ochroni majątek przed egzekucją?
Biznes
Wezwania i oferty nabycia akcji spółki publicznej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Zarządzanie łańcuchami dostaw – nowe wyzwania dla firm