Compliance jest narzędziem prewencyjnym, które ogranicza ryzyka prawne, finansowe i reputacyjne. Jest systemem wczesnego ostrzegania, kiedy problemy można rozwiązać jeszcze wewnątrz organizacji, bez angażowania zewnętrznych instytucji. Zastosowanie compliance nie tylko może uchronić finanse spółki, ale także jej wizerunek, zanim niekorzystne dla niej informacje trafią do mediów czy portali społecznościowych.
Jednak na compliance trzeba spojrzeć nie tylko od strony spółki, ale także osób, które nią zarządzają. W spółce akcyjnej stosowanie compliance od października 2022 r. jest obowiązkiem ustawowym. Za niedopełnienie tego obowiązku odpowiedzialność ponosi zarząd spółki. Może być to odpowiedzialność cywilna, administracyjna, a w pewnych przypadkach nawet karna. Przykładowo, niemiecki sąd w wyroku LG Monachium, 5HK O 1387/10 zasądził od członka zarządu 15 mln euro odszkodowania za zaniechanie wdrożenia systemu zapobiegającego korupcji. Zapewne takie sprawy trafią również na wokandy polskich sądów.
Czytaj więcej:
Jak zapobiec takim sytuacjom? Co powinien obejmować system zarządzania zgodnością? O tym piszemy w „Tygodniku Przedsiębiorców”.
Zapraszam do lektury.