Jak chronić swój design i wspierać rozwój firmy

Atrakcyjny design daje producentom znaczącą przewagę konkurencyjną i zwiększa wartość produktu.

Jak uniknąć wygaśnięcia licencji: Kluczowe zapisy w umowie

Zawierając umowę licencyjną ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, licencjobiorca może nie zdawać sobie sprawy z ryzyka przedwczesnego wygaśnięcia licencji.

Pułapki przy rejestracji znaków towarowych

Rejestracja znaku towarowego wydaje się prostym procesem, jednak w praktyce przedsiębiorcy często popełniają błędy, które mogą kosztować ich czas i pieniądze.

Patenty napędzają zieloną rewolucję

W obliczu globalnych wyzwań związanych z wyczerpywaniem się zasobów naturalnych rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i technologii ekologicznych staje się priorytetem.

Kupujesz nieruchomość? Poznaj zasady rękojmi

Sprzedawca nieruchomości odpowiada za wady przedmiotu sprzedaży, nawet jeśli o nich nie wiedział.

Agrofotowoltaika – szansa dla rolnictwa i środowiska

Agrofotowoltaika łączy rolnictwo z produkcją energii słonecznej, oferując szansę na zwiększenie efektywności wykorzystania gruntów rolnych w Polsce. Jednak obecne przepisy prawne utrudniają rozwój tej innowacyjnej technologii.

Dziecko w drodze do szkoły

Małoletni, który ukończył siedem lat, może bez opieki korzystać z drogi. Oczywiście nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem rodziców czy opiekunów dziecka z troski o dziecko.

Praktyczne konsekwencje prawomocności układu

Prawomocnie zatwierdzony układ po prostu należy realizować zgodnie z jego treścią. Czyli do jego zapisów mają obowiązek stosować się zarówno wierzyciele, jak i dłużnik.

Kiedy firma powinna używać oznaczenia „w restrukturyzacji”?

Firma w restrukturyzacji to sygnał, że przedsiębiorca podejmuje działania mające na celu rozwiązanie problemów finansowych i powrót do dobrej kondycji ekonomicznej.

Co dla przedsiębiorców może się zmienić w uldze na badania i rozwój

Zgodnie z projektowanymi zmianami poszerzeniu miałby ulec katalog kosztów możliwych do odliczenia w ramach ulgi B+R, a to po pierwsze poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów koszty ekspertyz, opinii i usług doradczych których mogłyby zostać zaliczone jako koszty kwalifikowane.

Konfrontacja biegłych w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku

Gdy konfrontacja biegłych sądowych nie przyniesie pożądanego efektu, wówczas powołanie kolejnego, trzeciego już biegłego wydaje się wręcz niezbędne, aby móc ustalić fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie.

Można korzystać z własnej energii bez podłączenia do sieci lokalnej

W przypadku linii bezpośredniej nie ma konieczności występowania o wydanie warunków przyłączenia, ponieważ źródło wytwórcze może bezpośrednio przesyłać energię do odbiorcy energii.

Usługa publiczna w kolejowym przewozie towarów

Wprowadzenie w kolejowym transporcie towarów zasad „dozwolonej pomocy publicznej” w trakcie realizacji procesu przewozowego może ustabilizować rynek w czasach dekoniunktury, której skutki odczuwane są obecnie.

Zarządzanie ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT

Rozporządzenie DORA wymaga, aby podmioty finansowe dysponowały solidnymi i udokumentowanymi ramami zarządzania ryzykiem związanym z ICT, w tym ryzykiem ze strony zewnętrznych dostawców usług ICT.

Zakończenie i umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego

Jeżeli dłużnik nie wykonuje układu – tj. stale nie płaci wierzycielom uzgodnionych kwot – sąd może uznać, że nie wykona on układu, i tym samym umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne.

Skutki oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło od 2025 r.

Widmo zwiększonych kosztów utrzymania pracownika może stanowić pretekst do łamania przepisów obowiązującego prawa i dążenia przez przedsiębiorców i pracowników do zatrudniania „na czarno”.