Odliczenie VAT z faktury za dzierżawę gdy umowę rozwiązano

Przedsiębiorcy przysługuje jednie prawo do odliczenia podatku proporcjonalnie do okresu w jakim usługa była faktycznie wykonywana.

Publikacja: 26.11.2019 15:45

Odliczenie VAT z faktury za dzierżawę gdy umowę rozwiązano

Foto: Adobe Stock

- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi działalność w zakresie handlu obwoźnego. Przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł z gminą (podatnik VAT czynny) umowę dzierżawy gruntu (plaża) w okresie od 1 do 31 sierpnia 2019 r., który zamierzał wykorzystać w działalności opodatkowane VAT (sprzedaż towarów). Gmina 2 sierpnia 2019 r. wystawiła fakturę za czynsz dzierżawy za sierpień 2019 r. Usługa dzierżawy była wykonywana tylko do dnia zerwania umowy przez gminę, tj. do 7 sierpnia 2019 r. (powodem zerwania była definicja handlu obwoźnego). Gmina uznała, że handel obwoźny polega na ciągłym przemieszczaniu się po terenie, a według przedsiębiorcy handel obwoźny to punkt sprzedaży, który nie jest trwale związany z gruntem (np. wózek na kółkach nie będący instalacją, ani obiektem budowlanym w rozumieniu prawa budowalnego). Gmina odmówiła oddania części pieniędzy za rozwiązaną umowę. Z powodu zerwania umowy dzierżawy przez gminę przedsiębiorca dokonał na dzierżawionym gruncie tylko kilka transakcji sprzedaży towarów (udokumentowanych paragonami fiskalnymi). Czy przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktury za dzierżawę tego gruntu za cały sierpień 2019 r.? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo