Aktualizacja: 17.03.2025 05:43 Publikacja: 27.02.2025 15:34
Foto: Adobe Stock
Aby stać się liderem w technologiach, niezależnym graczem na światowej arenie i zachować obowiązujący model społeczny – UE będzie musiała ograniczyć lub zredukować swoje ambicje.
Dekarbonizacja to działania mające na celu ograniczenie emisji CO2, a w konsekwencji przeciwdziałanie ekstremalnym zjawiskom pogodowym z nimi związanym. Przesuwanie się stref klimatycznych, zmiany temperatury i opadów – długotrwałe susze, huragany i tornada, powodzie błyskawiczne, podniesienie się poziomu wód i zalanie lądów nisko położonych – to tylko niektóre ze skutków mających wpływ na biznes, jego innowacyjność i efektywność, a także na życie ludzi.
Zrównoważony rozwój stał się nieodłączną częścią naszej gospodarczej rzeczywistości. Nowe regulacje unijne wdrożone w ostatnim czasie do polskiego prawa dotyczące zrównoważonego rozwoju objęły kolejne przedsiębiorstwa.
Termin due diligence, czyli po polsku należyta staranność, jest dobrze znany przedsiębiorcom.
Początek roku 2025 to czas intensywnych prac dla tych, którzy jako pierwsi zostali objęci obowiązkiem raportowania ESG zgodnie z dyrektywą CSRD.
Przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010, potocznie nazywane rozporządzeniem w sprawie wylesiania lub rozporządzeniem EUDR, miały zacząć obowiązywać od 30 grudnia 2024 r. w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw, a w odniesieniu do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw od 30 czerwca 2025 r. Okazuje się jednak, że na skutek komunikatu Komisji Europejskiej z 2 października 2024 r. przepisy te mogą wejść w życie rok później. Potwierdził to Parlament Europejski w połowie grudnia 2024 r.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W Dzienniku Ustaw z 17 grudnia 2024 r. opublikowana została ustawa z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2024 r., poz. 1863).
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
– Europa potrzebuje swoich czołgów – zorientowała się Europa po wprowadzeniu przez Trumpa ceł na stal i aluminium. Pakt na rzecz czystego przemysłu ma rozruszać konkurencyjność Europy, szybko obniżyć jej ceny energii, zapewnić surowce krytyczne.
Europoseł i kandydat na prezydenta Grzegorz Braun poinformował, że został ukarany przez władze Parlamentu Europejskiego wykluczeniem z posiedzeń plenarnych oraz karą finansową. Chodzi o zakłócenie minuty ciszy ku czci ofiar Holokaustu, gdy Braun wzywał do modlitwy za ofiary Izraela w Strefie Gazy.
Zasada "Poznaj swojego klienta" ma zapobiegać kradzieży tożsamości czy oszustwom prawniczym. W Światowy Dzień Konsumenta warto jednak przyjrzeć się, jakie informacje w jej ramach mogą zbierać o nas firmy i jakie uprawnienia daje nam RODO.
Wojna handlowa Donalda Trumpa jest sygnałem alarmowym dla Europy — stwierdziła prezes EBC, Christine Lagarde w BBC. Światowy gigant alkoholi Diageo zaproponował rządowi USA zaostrzenie w umowach handlowych przepisów o pochodzeniu danego alkoholu zamiast ogłaszania zaporowych ceł przez administrację.
Którą z koncepcji geopolitycznych powinna przyjąć Polska? Jedyna realna jest droga transatlantycka, która prowadzi z Waszyngtonu przez Londyn, Paryż, Berlin do Warszawy. Stąd jest dobry start i droga do Kijowa już wytyczona.
26 marca wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia. Dla pacjentów oznacza to, że już wkrótce będą mieli pełny dostęp do swojej dokumentacji medycznej zarówno w Polsce, jak i podczas podróży do innych krajów Unii Europejskiej.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
PiS nie dostrzega sygnałów o możliwym resetowaniu relacji USA-Rosja, trwając w bezwarunkowym sojuszu z Ameryką. Jednocześnie walcząc o jednomyślność, wspiera Węgry, które dziś blokują bardziej antyrosyjską politykę UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas