ESG: materia obszerna i ciągle zawiła

To już dziesiąte wydanie naszego dodatku „ESG w praktyce”, a można odnieść wrażenie, że tematów do omówienia tylko przybywa.

ESG w biznesie: Kluczowe wyzwania i korzyści wdrażania zrównoważonej strategii

Wraz z narastającym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG, firmy stają przed wyzwaniami związanymi z raportowaniem danych niefinansowych.

Szacunki w raportowaniu ESG

Dane szacunkowe w sprawozdawczości nie są czymś niezwykłym i bazowanie na nich w raportowaniu nie oznacza, że dane nie są wiarygodne lub są niskiej jakości.

Usługa atestacji dająca ograniczoną i racjonalną pewność

Dyrektywa CSRD wymaga atestacji, która daje ograniczoną pewność.

Zrównoważony rozwój jako fundament wartości firmy

Jest rok 2022. Larry Fink, CEO firmy BlackRock pisze do prezesów spółek w liście o tytule „The Power of Capitalism”

ESRS S3: Raportowanie wpływu na społeczności dotknięte działalnością firmy

W sprawozdaniach zrównoważonego rozwoju wśród zagadnień społecznych wyróżniane są kwestie związane z różnymi osobami świadczącymi pracę, w tym w łańcuchach wartości.

Koniec z produktami pozyskanymi w wyniku deforestacji

Rozporządzenie w sprawie towarów i produktów wolnych od deforestacji weszło w życie w czerwcu 2023 r. Jego celem jest zminimalizowanie wpływu UE na globalną degradację lasów.

Jak europejskie firmy przygotowują się na nowe standardy zrównoważonego rozwoju

Wprowadzenie europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESRS) od roku sprawozdawczego 2024 wiąże się z wieloma wyzwaniami, przed którymi staną przedsiębiorstwa.

Kwestie nieistotne, trzeba szczegółowo uzasadnić

W ostatnich latach kwestie zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu zyskały ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście rosnących wymagań regulacyjnych. Wprowadzenie przez Unię Europejską dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) nałożyło na przedsiębiorstwa obowiązek raportowania informacji niefinansowych zgodnie z Europejskimi Standardami Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).

Sygnaliści w USA: Lekcja dla nas i UE

W sierpniu 2024 r. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) uruchomił długo oczekiwany Corporate Whistleblower Awards Pilot Program, który ma na celu zachęcenie do zgłaszania nieprawidłowości korporacyjnych.

Standardy i ramy ESG – systemem naczyń połączonych

Kilka miesięcy temu w środowisku związanym ze zrównoważonym rozwojem wrzawę wywołał post, którego autor ostro skrytykował liczbę, złożoność i niekompatybilność wymogów dotyczących raportowania czynników ESG. Czy aby na pewno słusznie?