Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w Sejmie, że wsparciem – jednorazowym świadczeniem w wysokości 3010 zł na pracownika (wypłacanym za sierpień 2022 r.) – objętych będzie ok. 10 tys. firm z ponad 30 powiatów znad Odry dających pracę ok. 68 tys. pracodawców i pracowników.

Minister zapewniała, że projekt ustawy został skonsultowany z przedsiębiorcami, a wypłaty mogą być wypłacane już we wrześniu, jeżeli Senat odpowiednio szybko zajmie się ustawą.

Ze wsparcia będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z nadodrzańskich powiatów, którym z powodu zatrucia Odry spadł przychód z działalności w sierpniu o co najmniej 50 proc. w stosunku do uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających albo w sierpniu 2021 r. Ma przysługiwać w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego do 31 lipca 2022 r. z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca br. Świadczenie oraz koszty obsługi wypłat będą finansowane z Funduszu Pracy. Będzie ono zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wniosek o jego przyznanie można będzie złożyć wyłącznie w kilku formach dokumentu elektronicznego wraz z oświadczeniem wnioskodawcy, że spełnia warunki do uzyskania świadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Odmowa przyznania świadczenia następować będzie w drodze decyzji, od której przysługiwać ma odwołanie do sądu według zasad Kodeksu postępowania cywilnego dla postępowań w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Opozycja chciała licznymi poprawkami rozszerzyć to świadczenie – a to na trzy miesiące, a to obniżyć limit spadku przychodu, od którego ono przysługuje, wreszcie podwyższyć kwotę jednorazowego wsparcia. Wszystkie poprawki odrzucono. Mimo to i mimo ostrej krytyki dotyczącej działania rządu w sprawie odrzańskiej katastrofy, za ustawą głosowało 429 posłów, a przeciw był tylko jeden. Być może poprawki opozycji znów pojawią się w Senacie.

Ustawa ma wejść w życie tuż po ogłoszeniu, ale z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

Etap legislacyjny: skierowana do Senatu