Aktualizacja: 16.06.2023 12:06 Publikacja: 16.06.2023 03:00
Foto: Fotorzepa, Miachał Walczak
W piątek 16 czerwca prawdopodobnie dojdzie do uchwalenia ustawy, która skreśli przepisy tzw. Polskiego Ładu dotyczące ograniczenia stosowania gotówki w płatnościach za towary i usługi. Projekt taki złożyli posłowie Suwerennej Polski, a także Prawa i Sprawiedliwości, a opozycja go popiera.
W uchwalonym przed niemal dwoma laty pakiecie ustaw podatkowych, zwanych Polskim Ładem, przewidziano także zmiany dotyczące środków płatniczych.
Obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia DORA będą obowiązywać, tylko nie wiadomo, czy będą egzekwowane. KNF wskazuje, że podmioty objęte rozporządzeniem mają być gotowe do stosowania DORA na 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z Kochański & Partners.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przygotowuje się do uruchomienia nowego projektu grantowego o nazwie "Dig.IT. Transformacja cyfrowa". Co z terminem naboru?
Członek zarządu spółki z o.o. odpowiada za jej długi wynikłe z jego decyzji, powstałe także po opuszczeniu przez niego zarządu – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Podbijana wysoką inflacją fala podwyżek płac wyraźnie zaczyna opadać.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
W trzecim kwartale 2024 r. konsumpcja prywatna urosła tylko o 0,3 proc. rok do roku, choć jeszcze w połowie roku ekonomiści spodziewali się wzrostu o grubo ponad 3 proc. Co się stało i czy tak już zostanie?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Obowiązki wynikające wprost z rozporządzenia DORA będą obowiązywać, tylko nie wiadomo, czy będą egzekwowane. KNF wskazuje, że podmioty objęte rozporządzeniem mają być gotowe do stosowania DORA na 17 stycznia – mówi Natalia Kotłowska-Wochna, radca prawny z Kochański & Partners.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Polacy kupują rządowe papiery skarbowe jak świeże bułeczki. W minionym roku padł rekord. Sprawdzamy, jakie trendy na tym rynku mogą obowiązywać w tym roku.
Odsetki stanowią nieodłączny element obrotu gospodarczego i podlegają regulacjom prawnym. Skala opóźnień w płatnościach oraz ich konsekwencje w zakresie odsetek mogą dla dłużników stać się istotnym obciążeniem finansowym, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Z kolei dla wierzycieli mogą one stanowić znaczące źródło przychodu.
Średnio każdego miesiąca 2024 r. Polacy lokowali w rządowych obligacjach oszczędnościowych 6,9 mld zł, a łącznie w całym roku było to aż 82,6 mld zł – podało Ministerstwo Finansów.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Co dziesiąty mieszkaniec średnich miast w Polsce ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań. Sytuacja jest gorsza niż w większych ośrodkach. Wśród przyczyn są mniejsze możliwości zarobkowania, którym towarzyszy duży apetyt na wielkomiejski poziom życia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas