Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami

Szacuje się, że branża e-commerca pada ofiarą niemal jednej trzeciej wszystkich ataków cyberprzestępców. To jedna z najbardziej zagrożonych branż, przy czym zagrożone jest zarówno bezpieczeństwo konsumentów, ale także samych przedsiębiorców.

Publikacja: 29.11.2023 17:43

Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami

Foto: Adobe Stock

W Unii Europejskiej ochronę podczas płatności kartami kredytowymi i debetowymi stanowi m.in. system uwierzytelniania 3D. Chroni on przed wykorzystaniem skradzionych danych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy lub klienci powinni przestać uważać na dane karty takie jak numer, data ważności oraz kod bezpieczeństwa, ponieważ system 3D nie jest obowiąkowy poza granicami UE. Więc transakcje "za morzem" mogą stanowić większe ryzyko dla kupujących. 

Dodatkowym zabezpieczeniem może być ustanowienie limitów płatności w internecie, które minimalizują straty w przypadku ewentualnego ataku. W większości przypadków banki pozwalają na łatwą i szybką zmianę limitów, więc gdy przedsiębiorca musi przelać kontrahentowi więcej środków, zawsze może go podwyższyć, a następnie wrócić do "codziennego" poziomu. 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Finanse
Przedsiębiorco, weź dotację na dostępność
Finanse
Budowlane MŚP mają faktury, ale nie pieniądze
Finanse
Jednoosobowym firmom rosną długi. Niepokojący raport
Finanse
Polisa OC dla JDG - czy to obowiązkowe?
Finanse
TSUE zajął się sprawą kredytów z WIBOR. Jak przebiegła rozprawa?
Reklama
Reklama