Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami

Szacuje się, że branża e-commerca pada ofiarą niemal jednej trzeciej wszystkich ataków cyberprzestępców. To jedna z najbardziej zagrożonych branż, przy czym zagrożone jest zarówno bezpieczeństwo konsumentów, ale także samych przedsiębiorców.

Publikacja: 29.11.2023 17:43

Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami

Foto: Adobe Stock

W Unii Europejskiej ochronę podczas płatności kartami kredytowymi i debetowymi stanowi m.in. system uwierzytelniania 3D. Chroni on przed wykorzystaniem skradzionych danych. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy lub klienci powinni przestać uważać na dane karty takie jak numer, data ważności oraz kod bezpieczeństwa, ponieważ system 3D nie jest obowiąkowy poza granicami UE. Więc transakcje "za morzem" mogą stanowić większe ryzyko dla kupujących. 

Dodatkowym zabezpieczeniem może być ustanowienie limitów płatności w internecie, które minimalizują straty w przypadku ewentualnego ataku. W większości przypadków banki pozwalają na łatwą i szybką zmianę limitów, więc gdy przedsiębiorca musi przelać kontrahentowi więcej środków, zawsze może go podwyższyć, a następnie wrócić do "codziennego" poziomu. 

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Finanse
Expo w Osace szansą dla polskich firm
Finanse
Zatory płatnicze - wielki problem MŚP
Finanse
Dotacje, innowacje, zrównoważony rozwój – możliwości dla firm w 2025 roku
Finanse
Polska nie wdraża unijnych przepisów na czas. Co za to grozi?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Wierzyciele będą musieli zadbać o realizację planu spłaty. Jest projekt ustawy