Z badania zleconego przez Europejski Fundusz Leasingowy i przeprowadzonego na początku kwietnia 2024 na panelu Ariadna wynika, że im większa firma, tym wyższe oceny członkostwa w UE. Wśród mikro 67 proc. zapytanych pozytywnie patrzy na minione dwie dekady, podczas gdy wśród średnich firm, zatrudniających od 50 do 249 pracowników, ten odsetek wynosi 81 proc.

Jeszcze lepiej niż własną sytuację, firmy oceniają zmiany, jakie zaszły w ostatnim dwudziestoleciu w Polsce  – dla 78 proc. są pozytywne, a tylko dla 13 proc.  zdecydowanie lub raczej negatywne.

Firmy doceniają unijne wsparcie

Czy polskie firmy chętnie korzystały z unijnych dotacji lub pożyczek? Z badania EFL wynika, że tylko  41 proc. przedsiębiorców miało dotychczas takie wsparcie. Zdecydowanie rzadziej z funduszy UE korzystały mikroprzedsiębiorstwa (19 proc.) niż małe (46 proc.) czy średnie firmy (58 proc.).

Okazuje się, że korzystanie z unijnych dotacji lub pożyczek wpływa na ocenę członkostwa w UE, jak i zmian, jakie zaszły w Polsce w minionych dwóch dekadach. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z pomocy finansowej z Unii zdecydowanie lepiej oceniają oba te aspekty — aż 88 proc. z nich pozytywnie nasze członkostwo w UE, a 90 proc. - zmiany w kraju.

Badanie pokazuje, że zainteresowanie przedsiębiorców dotacjami lub pożyczkami z funduszy UE jest nadal duże. 58 proc. badanych przedsiębiorców deklaruje chęć skorzystania z nich w przyszłości. Wśród nich zdecydowanie najwięcej jest firm, które już wcześniej wnioskowały o wsparcie (89 proc.) . Tylko 37 proc. firm niekorzystających do tej pory z dotacji lub pożyczek wyraża gotowość złożenia takiego wniosku na przyszłość. Plany na skorzystanie z dotacji lub pożyczek z funduszy UE zdecydowanie rzadziej mają mikroprzedsiębiorstwa (33 proc.), częściej średnie firmy (73 proc.).

Zdaniem przedstawicieli firm Polska w najbliższych latach najbardziej potrzebuje unijnego finansowania w obszarze energetyki (ponad połowa wskazań), rozwoju przedsiębiorczości (38 proc.), infrastruktury (36 proc.) , klimat i ochronę środowiska (35 proc.)  oraz  innowacji (31 proc.).

- Warto, aby zarówno władze ogólnopolskie, jak i na poziomie samorządowym wzięły te wskazania „do siebie” i również one w tych obszarach mocniej zacieśniły współpracę z unijnymi instytucjami – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Czytaj więcej

Mały i średni biznes dobrze ocenia polskie członkostwo w UE