Wskutek nowych przepisów na obszarach nieobjętych miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego nie będzie można otrzymać „wuzetki” na budowę magazynów w obszarze uzupełnienia już istniejącej zabudowy. W efekcie firmy logistyczne czy kurierskie nie będą mogły wznosić nowych magazynów przy tych już istniejących na obrzeżach miast czy na terenach wiejskich. Budowa magazynów będzie możliwa nadal, gdy gmina ma uchwalony dedykowany pod logistykę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co ciekawe, jednocześnie możliwe będzie uzyskanie na tych terenach „wuzetki” na budynki przemysłowe, w tym fabryki.
- Dzięki infrastrukturze logistycznej wokół miast biznes może transportować towary, a konsument otrzymywać to, co zamówił online. Żeby ten sektor się rozwijał, musi istnieć zaplecze magazynowe. Zmiana dotknie węzły drogowe, w których rozbudowuje się logistyka, ponieważ ten rozwój zostanie zahamowany przez brak możliwości uzyskania „wuzetki” — Michał Leszczyński, prawnik w Polskim Związku Firm Deweloperskich.
Radca prawny Małgorzata Wieleba-Walicka z organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska zaznacza, że logistyka jest związana z transportem, zatem wszystkie niekorzystne regulacje, którymi objęta zostanie logistyka, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością wpłyną także niekorzystnie na sektor transportu.
— Są to nierozerwalnie związane ze sobą sektory. Transport bez logistyki nie istnieje i vice versa — podkreśla mecenas Małgorzata Wieleba-Walicka.
Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę rozporządzenia. Ma wsparcie organizacji Pracodawcy RP.
Czytaj więcej
Na obrzeżach miast część przedsiębiorców nie będzie mogła wznosić nowych magazynów przy tych już istniejących. Nie dostaną bowiem „wuzetek”.