Aktualizacja: 04.04.2025 04:26 Publikacja: 17.01.2025 07:20
Foto: AdobeStock
Jakie podmioty obejmie rozporządzenie DORA i ile ich mniej więcej jest?
Natalia Kotłowska-Wochna: W skali Unii Europejskiej szacuje się, że będzie to ok. 20 tys. podmiotów. Obejmuje to szeroko rozumiany sektor finansowy, w rozporządzeniu wprost wymieniono ok. 20 kategorii podmiotów. Chodzi tu o instytucje kredytowe, płatnicze, firmy inwestycyjne, zakłady ubezpieczeniowe, ale też np. giełdy kryptowalut. Są jednak drobne wyłączenia ze względu na skalę działania podmiotów. O ile jednak jest oczywiste, że DORA obejmie banki, to już w przypadku podmiotów z sektora inwestycyjnego czy ubezpieczeniowego nie było to takie jasne. Część z nich nawet dziś ma wątpliwości, czy są nią objęte, czy nie. Trzeba zinterpretować zawarty w przepisach katalog, by odpowiedzieć na to pytanie.
Budżety firm z naszej części Europy na AI i uczenie maszynowe wzrosły średnio o 156 proc., a tradycyjne kategor...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Obroty w e-handlu w lutym 2025 roku stanowiły 9,0% obrotów handlu detalicznego realizowanych w sektorze przedsię...
Prawe 458 mln zł wynosi łączne zadłużenie serwisów, sprzedawców samochodów i części do aut - informuje Krajowy R...
Wielomilionowe straty ponieść miał biznes filmowy przez archaiczność katalogu czystych nośników. Sąd określi, ja...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
Lista tematów, a raczej obszarów, które wymagają deregulacji, jest bardzo długa - wynika z ankiety, którą przepr...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas