Umowa o pracę: papier nie jest niezbędny do nawiązania etatu

Strony mogą skutecznie zawrzeć umowę o pracę bez stosowania formy pisemnej, nawet jeżeli pracownik nie posiada kwalifikowanego podpisu elektronicznego, a taki podpis ma tylko pracodawca.

Aktualizacja: 09.05.2021 14:34 Publikacja: 09.05.2021 00:01

Umowa o pracę: papier nie jest niezbędny do nawiązania etatu

Foto: Adobe Stock

Umowę o pracę zawiera się na piśmie – tak stanowi art. 29 § 2 kodeksu pracy zdanie pierwsze. Wydaje się, że przepis ten nie powinien budzić żadnych wątpliwości zgodnie z zasadą, że to co jasne nie wymaga wykładni. Nie jest to jednak takie oczywiste w świetle niedawnego stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy (https://www.pip.gov.pl/pl/ o-urzedzie/wyjasnienia-i-wsparcie-pip/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi/umowa-o-prace-w-czasach-pandemii/ 121594,umowa-o-prace-w-czasach-pandemii.html) – >patrz ramka.

Rzeczywistość pracy zdalnej pokazuje, że ten najbardziej podstawowy przepis w kodeksie pracy budzi wiele emocji i jest przedmiotem sporów. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, czy umowa o pracę musi być zawarta na piśmie, co to oznacza w praktyce i jakie są konsekwencje niezawarcia umowy w formie pisemnej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Dozwolona krytyka szefa czy zniesławienie?
Kadry i Płace
Czy pakiet deregulacyjny zespołu Rafała Brzoski obejmie działy kadr?
Kadry i Płace
Kiedy pracodawca musi dać wolne związkowcowi?
Kadry i Płace
Pracownik nie może zrzec się wynagrodzenia, ale też innych świadczeń. Jakich?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Czy można zwolnić z pracy za mem?