Tylko trzy lata na żądanie zwrotu składek zapłaconych za pracownika

Żądanie pracodawcy od pracownika zwrotu równowartości składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych do organu rentowego w sytuacji określonej w art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w aspekcie zasad współżycia społecznego z art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego nie powinno wykraczać poza terminy przedawnienia przewidziane dla odpowiedzialności pracownika w art. 291 kodeksu pracy (w zw. z art. 300 k.p.).

Publikacja: 21.09.2022 17:20

ZUS

ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 16 lutego 2022 r. (III PSKP 58/21).

Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła pozwu pracodawcy z żądaniem zwrotu uiszczonych zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika. Na skutek kontroli ZUS ustalił, że pracownik w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim w  rzeczywistości świadczył dodatkową pracę na rzecz swojego pracodawcy. Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy w przypadku ustalenia stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca może żądać od pracownika zwrotu opłaconych składek w części, w której powinny one zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?