Tylko trzy lata na żądanie zwrotu składek zapłaconych za pracownika

Żądanie pracodawcy od pracownika zwrotu równowartości składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych do organu rentowego w sytuacji określonej w art. 8 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w aspekcie zasad współżycia społecznego z art. 411 pkt 2 kodeksu cywilnego nie powinno wykraczać poza terminy przedawnienia przewidziane dla odpowiedzialności pracownika w art. 291 kodeksu pracy (w zw. z art. 300 k.p.).

Publikacja: 21.09.2022 17:20

ZUS

ZUS

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 16 lutego 2022 r. (III PSKP 58/21).

Sprawa, którą rozpatrywał Sąd Najwyższy, dotyczyła pozwu pracodawcy z żądaniem zwrotu uiszczonych zaległych składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika. Na skutek kontroli ZUS ustalił, że pracownik w ramach umowy zlecenia zawartej z podmiotem trzecim w  rzeczywistości świadczył dodatkową pracę na rzecz swojego pracodawcy. Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy w przypadku ustalenia stosunku pracy na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawca może żądać od pracownika zwrotu opłaconych składek w części, w której powinny one zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama