Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

Pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy terminowo i o treści wskazanej przepisami. Pracownik może reagować na opóźnienie czy błędy w tym dokumencie. Opornemu pracodawcy grozi grzywna, a nawet konieczność zapłaty odszkodowania pracownikowi za szkodę związaną z nieterminowym lub błędnym wydaniem świadectwa pracy.

Publikacja: 07.12.2023 02:00

Świadectwo pracy: najczęściej popełniane błędy i ich sprostowanie

Foto: Adobe Stock

Świadectwo pracy to dokument, w którym pracodawca potwierdza i podsumowuje zatrudnienie konkretnego pracownika. Jednak nie robi tego dowolnie, bo jest ograniczony przepisami kodeksu pracy i rozporządzenia wykonawczego. Dokument wydawany jest w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Oznacza to, że pracodawca musi wydać świadectwo w przypadku każdego trybu rozwiązania umowy o pracę (tj. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na który umowa była zawarta), a także np. w przypadku śmierci pracownika, gdy stosunek pracy wygasa. Świadectwo dotyczy wszystkich rodzajów stosunków pracy, bez względu na podstawę prawną jego powstania – czyli również m.in. w razie powołania czy wyboru.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?