Reklama
Rozwiń

Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?

Urlopy bezpłatne powodują zawieszenie stosunku pracy w obszarze obowiązków pracowniczych, jednak nie następuje to w pełnym stopniu w sferze pracowniczych uprawnień.

Publikacja: 03.07.2025 05:40

Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?

Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?

Foto: Adobe Stock

Urlop bezpłatny stanowi jedno z uprawnień przysługujących pracownikowi, które są zawarte w kodeksie pracy. Może być jednak udzielany również na podstawie innych ustaw. W zależności od rodzaju urlopu bezpłatnego, zmienia się jego wpływ na pozostałe uprawnienia pracownicze. Może nawet skutkować zawieszeniem stosunku pracy.

Podczas zawieszenia stosunku pracy pracownik jest tymczasowo zwolniony z pełnienia obowiązków pracowniczych. W tym czasie pracownikowi nie przysługują również świadczenia i uprawnienia wynikające ze stosunku pracy. Słowo „zawieszenie” wskazuje jednak na powrót do wykonywania obowiązków służbowych oraz odzyskanie praw pracowniczych w bliskiej, jasno określonej przyszłości. Stosunek pracy nie jest bowiem rozwiązany, a wyłącznie tymczasowo przerwany, bez zamiaru jego trwałego rozwiązywania oraz z myślą o powrocie do stanu pierwotnego. Należy jednak zaznaczyć, że zagadnienie zawieszenia stosunku pracy nie jest jasno i jednoznacznie określone w  kodeksie pracy.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?
Kadry i Płace
Kiedy dopłaty do wypoczynku pracowników są oskładkowane?