Czy rodzic może być gorzej traktowany w pracy?

Różnicowanie sytuacji pracowników z przyczyn niezwiązanych z ilością i jakością świadczonej pracy, ale na przykład z powodu korzystania z uprawnień rodzicielskich, stanowi zakazaną prawem dyskryminację.

Publikacja: 22.02.2024 02:00

Czy rodzic może być gorzej traktowany w pracy?

Foto: Adobe Stock

W 2023 r. weszły w życie przepisy wdrażające do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, znaną powszechnie jako tzw. dyrektywę work-life balance. Jednym z celów przyświecających nowelizacji przepisów, w szczególności w zakresie urlopu ojcowskiego oraz rodzicielskiego, było wyrównanie sytuacji kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z rodzinnym. Założeniem zarówno tych zmodyfikowanych, jak i całkowicie nowych uprawnień przysługujących pracującym ojcom jest pomoc w odciążeniu kobiet w obowiązkach rodzicielskich, a także wsparcie ich powrotu na rynek pracy oraz kontynuowanie lub rozwijanie przez nie swoich karier zawodowych.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama