Aktualizacja: 20.01.2025 05:47 Publikacja: 11.04.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Cudzoziemiec, który chce pracować legalnie w Polsce, musi zalegalizować zarówno swój pobyt w naszym kraju (np. uzyskując wizę), a następnie może starać się o zalegalizowanie pracy. Jednak na podstawie art. 114 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 519 ze zm.; dalej: ustawa) cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w ramach jednej procedury – uzyskane w ten sposób zezwolenie to zezwolenie jednolite, tj. zezwolenie na pobyt i pracę.
Zmiany w składce zdrowotnej ulżą niewielu przedsiębiorcom. Większość zapłaci więcej na ZUS. Czy mogą liczyć, że za rok będzie lepiej?
Przepisy przejściowe nie dają prawa do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego rodzicom, którzy w dniu wejścia w życie przepisów będą przebywać na urlopie rodzicielskim.
Pracownik zatrudniony w Polsce podczas zagranicznej delegacji nadal może podlegać polskim ubezpieczeniom społecznym, jeśli ZUS poświadczy mu dokument A1. Jak się o niego starać i jakie sankcje grożą za jego brak?
Przedsiębiorcy nie muszą już uwzględniać przychodów ze sprzedaży środków trwałych przy obliczaniu składki zdrowotnej. Ci, którzy są na skali albo liniowym PIT i mają małe dochody lub straty, zapłacą niższą składkę minimalną. Takie są w 2025 r. zmiany w rozliczeniach firmowej składki zdrowotnej.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Przepisy przewidują wcześniejszą wypłatę nagrody jubileuszowej, gdy pracownik przechodzi na emeryturę. Czy emeryt może skorzystać z tego rozwiązania drugi raz?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wobec szybkiego rozwoju AI mniej osób wierzy, że ich obecne umiejętności wystarczą do awansu w karierze zawodowej.
Prawie jedna trzecia z zestawu kompetencji kluczowych dziś na polskim rynku pracy ulegnie w najbliższych pięciu latach zmianie. To i tak mniej poniżej średniej w Europie czy na świecie.
Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.
Jeśli pracownik jedzie służbowo taksówką i dostanie od pracodawcy zwrot wydatków, to nic na tym nie zarabia. Nie można więc naliczać mu przychodu i potrącać podatku.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
• Czas na PIT-11. Dwa ważne terminy dla pracodawców • Sąd o podatkowych skutkach sprzedaży nieruchomości wykorzystywanej wcześniej firmie • Mocne trunki na firmowej imprezie. Fiskus ma swoje zdanie • Małe firmy mogą już starać się o nowe zwolnienie z VAT • Czy są chętni na kasowy PIT? • Przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Jak to zrobić?Przykra wiadomość z ZUS dla przedsiębiorców. Nie wszystko jednak stracone • Działalność nierejestrowana bez składek? Jest interpretacja ZUS • Rząd wycofuje się oskładkowania zleceń • Biznes czuje się oszukany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej • Ważne terminy na ten tydzień
W przypadku zmiany pracodawcy przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, nowy pracodawca także „zapisuje” go do PPK. Dla tej osoby tworzony jest wówczas nowy rachunek PPK - nawet jeżeli dotychczasowy i nowy pracodawca mają zawarte umowy o zarządzanie PPK z tą samą instytucją finansową.
W fabryce kabli Plati w Kwidzynie rozpoczęły się grupowe zwolnienia spowodowane przeniesieniem działalności firmy za granicę. Bez pracy zostały już 124 osoby, a niebawem dołączyć ma do nich kolejne 60 pracowników. Firma nie wypłaciła im odpraw za skrócony okres wypowiedzenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas