Reklama
Rozwiń

Po przejęciu pracownika mniej czasu na „zapisanie” go do PPK

Co do zasady, osobę zatrudnioną należy zgłosić do PPK najpóźniej 10. dnia miesiąca następującego po tym, w którym przepracowała 90 dni w danym podmiocie. Do tego stażu następca prawny dolicza też ten nabyty u poprzednika.

Publikacja: 20.06.2024 04:30

Po przejęciu pracownika mniej czasu na „zapisanie” go do PPK

Foto: Adobe Stock

„Zapisanie” osoby zatrudnionej do PPK – czyli zawarcie w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK – następuje, co do zasady, nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynęły trzy miesiące (90 dni) zatrudnienia tej osoby. Do okresu zatrudnienia wymaganego dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w obecnym podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli – z mocy odrębnych przepisów – obecny podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał daną osobę. Takim odrębnym przepisem jest np. art. 231 kodeksu pracy.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Outsourcowanie pracowników spoza UE. Istotne, choć niezdefiniowane w przepisach
Kadry i Płace
Jeszcze w tym roku będą ważne zmiany w rekrutacji pracowników
Kadry i Płace
Czy urlop bezpłatny zawsze powoduje zawieszenie stosunku pracy?
Kadry i Płace
W trójkącie umów liczą się korzyści pracodawcy
Kadry i Płace
Od kiedy biegnie termin na dyscyplinarkę?