Aktualizacja: 16.01.2025 05:43 Publikacja: 08.08.2024 14:00
Arkadiusz Balcerowski, ekonomista mBanku
Foto: tv.rp.pl
Na światowe rynki padł blady strach. Nikkei225 czyli główny indeks giełdy w Tokio tylko jednego dnia stracił na wartości ponad 12 proc. Mocną przecenę widać było także na innych rynkach. Na przecenę złożyło się kilka czynników, ale inwestorzy zaczęli przede wszystkim się zastanawiać czy amerykańska gospodarka nie wpadnie w recesję. Sygnałem ostrzegawczym dla niej miały być dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokazały stopę bezrobocia na poziomie 4,3 proc.
Jak będę się kształtowały notowania złotego w 2025 r.? Zastanawialiśmy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.
Jaki był ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej w Polsce i jakie główne trendy możemy obserwować w 2025 r.? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
W przyszłym roku wzrost gospodarczy może dojść nawet do 4 proc.
Nie mogliśmy narzekać na brak istotnych wydarzeń w polskiej i światowej gospodarce w 2024 roku.
Czy faktycznie, tak jak zapowiadał ostatnio szef NBP Adam Glapiński, stopy procentowe w Polsce spadną dopiero w 2026 r.? Czy polska gospodarka potrzebuje niższych stóp procentowych? W programie Rzecz o Biznesie, Przemysław Tychmanowicz rozmawiał na te tematy z Moniką Kurtek, główną ekonomistką Banku Pocztowego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Nawet jeśli dywersyfikacja obniży zyski, akcje firm mogą pójść w górę, bo biznesy narażone na wpływ geopolityki notowane są z dyskontem – mówi Cindy Levy, senior partner w McKinsey & Company.
Branża spodziewa się poprawy koniunktury na rynku magazynowy i powrotu inwestorów do zakupów wraz z malejącą ceną pieniądza.
Ustawy „Apteka dla aptekarza” okazały się przeciwskuteczne – liczba aptek zmalała, zmniejszyła się dostępność usług aptecznych.
Jest środa, 15 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o negocjacjach Polski w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, kontrowersjach wokół Cinkciarza, najnowocześniejszych chipach niedostępnych dla Polski oraz europejskich stoczniach zarabiających na rosyjskich tankowcach.
Co najmniej 65 tankowców rosyjskiej floty cieni utknęło na redach portów, m.in. u wybrzeży Chin, Rosji i Singapuru, po nałożeniu przez USA sankcji na rosyjski sektor energetyczny. Eksperci spodziewają się wzrostu liczby unieruchomionych jednostek.
Przepisy prawa restrukturyzacyjnego chronią kluczowe kontrakty przed wypowiedzeniem już na samym początku postępowania. Dłużnik zyskuje czas na wypracowanie układu z wierzycielami, jednocześnie utrzymując niezbędne umowy w mocy.
Rynku nie rozruszało nawet anemiczne jesienne ożywienie w transporcie. Przewoźnicy nie inwestują w tabor, na czym ciepią producenci naczep i przyczep, tnąc produkcję.
W Niemczech najwięcej upadłości w transporcie, ale trzeci kwartał przyniósł ożywienie w napływie zamówień na nowy tabor.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas