Aktualizacja: 29.02.2024 13:52 Publikacja: 29.02.2024 03:00
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar
Foto: PAP/Albert Zawada
19 stycznia Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia nowelizacji ustawy dotyczące rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. - Rozdzielenie MS i PG to gwarancja wolności od ewentualnych nacisków politycznych, presji mediów i opinii publicznej- uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.
Unowocześnienie techniczne sądów i poprawa ich organizacji to klucz do uzdrowienia sądownictwa. Tak twierdzi 62 proc. uczestników Panelu Prawników „Rzeczpospolitej”.
Dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego powinny zniknąć - twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Duże wątpliwości wzbudza natomiast propozycja likwidacji skargi nadzwyczajnej. W tej sprawie nie ma zgody wśród ekspertów „Panelu Prawników”.
Przygotowywana reforma prokuratury powinna zmierzać w kierunku większej samodzielności prokuratorów – uważają eksperci z Panelu Prawników "Rzeczpospolitej".
Prawnicy są podzieleni w sprawie przyszłego traktowania tzw. neosędziów. Jednak większość uważa, że młodym sędziom mianowanym w ostatnich latach nie powinno się utrudniać kariery z powodu polityki, a wyroki neosędziów należy utrzymać w mocy.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa 2/3 prawników pytanych przez "Rzeczpospolitą".
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Kolejne rozmowy w Arabii Saudyjskiej nie będą łatwe. Zdecydowana większość Ukraińców odrzuca możliwość spełnienia postawionych przez Władimira Putina warunków. To wyznacza władzom w Kijowie czerwone linie, których przekroczyć nie mogą.
Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025, jest znacząco gorzej niż inni kandydaci oceniana przez swoich własnych wyborców. W badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” nie lepiej to wygląda w kwestii kompetencji. Czy wyborcy lewicy lepiej oceniają Adriana Zandberga?
Jakiej szkoły dla polskich dzieci chcą kandydaci na urząd prezydenta Polski? Przyjrzeliśmy się ich wypowiedziom
Sondaże nie pozostawiają złudzeń: Karol Nawrocki traci poparcie, a Sławomir Mentzen zyskuje. Pogłębione badania ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej” pokazują, że wyborcy bardzo dobrze oceniają cechy osobowościowe i kompetencje kandydata Konfederacji.
Nie tylko nielegalni imigranci są pod lupą obecnej administracji. Również turyści, posiadacze wiz, a nawet zielonych kart.
Na uzbrojone Niemcy patrzymy zwykle przez pryzmat najbliższych zagrożeń, czyli Rosji. Kto będzie jednak kontrolował nowe mocarstwo? Czy próbując rozwiązać jeden problem, nie tworzymy sobie właśnie nowego w bliskiej przyszłości?
Wskazania wyborców w naszych pogłębionych badaniach kandydatów na prezydenta to laurka nie dla Rafała Trzaskowskiego, ale dla sztabu KO. Udało mu się rozbroić przygotowane od lat bomby, a strategia obliczona na demobilizację prawicowego elektoratu idzie wzorowo. Problem w tym, że w tych wyborach Trzaskowski nie walczy jako wolny strzelec.
Unowocześnienie techniczne sądów i poprawa ich organizacji to klucz do uzdrowienia sądownictwa. Tak twierdzi 62 proc. uczestników Panelu Prawników „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas