Czy to dobrze, że praca za pomocą aplikacji ma oznaczać etat? Opinie prawników Panel prawników

Czy to dobrze, że praca za pomocą aplikacji ma oznaczać etat? Opinie prawników

Domniemanie etatu dla zarobkujących za pośrednictwem aplikacji ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Większość ekspertów nie wyklucza, że będzie musiało objąć też innych zatrudnionych.

Panel prawników

UE chce równości w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jak zlikwidować lukę płacową

Cofnięcie kontrasygnaty i wybór kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN

Prezydent mianował prezesa Izby Cywilnej SN. Jednak 43 proc. ekspertów uważa, że samo wyłonienie kandydatów na prezesa tej izby nastąpiło w sposób nielegalny. 48 proc. prawników jest przeciwnego zdania.

Młodzi sędziowie zachowają swój status? Eksperci podzieleni ws. pomysłów Bodnara

Młodzi sędziowie powinni otrzymać status sędziów powołanych zgodnie z konstytucją. Tak uważa 91 proc. ekspertów. Tylko 9 proc. prawników było przeciwnego zdania. Przedstawiamy najnowszy panel prawników "Rzeczpospolitej".

Sztuczna inteligencja pomoże sędziom, ale ich nie zastąpi

61 proc. prawników uważa , że sztuczna inteligencja może być efektywnym wsparciem w orzekaniu i odblokować sądownictwo z dużej ilości spraw. 11 proc. ekspertów jest przeciwnego zdania.

AI pomoże prawnikom, ale opłaty za ich pracę raczej nie spadną

To, że sztuczna inteligencja może zastąpić prawników w wykonywaniu wielu kluczowych czynności i zrewolucjonizować rynek usług prawnych, uważa 53 proc. prawników. 34 proc. nie zgadza się z tą tezą.

Co eksperci sądzą o zmianach w KRS? Panel prawników o wyborach i nie tylko

54 proc. prawników zgodziło się, że sędziowie wybrani na podstawie procedury obowiązującej po 2017 r. słusznie zostali wykluczeni z kandydowania do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 41 proc. ekspertów nie zgodziło się z takim rozwiązaniem.

Trudne wdrożenie ustawy o sygnalistach. Są obawy o nadużycia

Ustawa o sygnalistach budzi dyskusję wśród prawników. 71 proc. prawników zgodziło się z tezą, że może dochodzić do zgłaszania przez sygnalistów naruszeń tylko po to, by np. zyskać ochronę przed zwolnieniem. Przeciwnego zdania jest 12 proc. ekspertów.

Prawnicy oceniają ustawę o sygnalistach. Dobre czy złe przepisy?

Sygnaliści powinni być objęci ochroną przed działaniami odwetowymi już od momentu dokonania zgłoszenia - tak uważa 88 proc. panelistów. Przeciwnego zdania jest 12 proc.

Polskie sądownictwo należy lepiej zabezpieczyć przed działaniami obcych służb

W związku ze sprawą Tomasza Szmydta trzeba poprawić dotychczasowe procedury dotyczące dopuszczania sędziów do informacji niejawnych, a także weryfikacji kandydatów na stanowisko sędziego — tak uznało 82 proc. uczestników panelu prawników.

Składka zdrowotna do zmiany. Najlepiej wrócić do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu

Należy wrócić do zasad obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców sprzed Polskiego Ładu - uważa 77 proc. ekspertów.

Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy

Rozwiązania w projektach ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dają gwarancje niezależności i bezstronności Trybunałowi Konstytucyjnemu – tak uważa 64 proc. prawników. Przeciwnego zdania jest 30 proc. z nich.

Powołanie Prokuratora Krajowego nie dla wszystkich jest oczywiste

46 proc. ekspertów uważa, że powołanie Dariusza Korneluka na Prokuratora Krajowego jest zgodne z prawem. Jednak 54 proc. nie ma w tej sprawie zdania, nie zgadza się lub zdecydowanie się z tym nie zgadza.

To pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze. Eksperci oceniają pomysł Bodnara

- Rozdzielenie funkcji MS i PG to pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Większość uczestników panelu prawników zgodziła się, że rozdzielenie powinno nastąpić i że to słuszny kierunek zmian.

Eksperci zgodni ws. Kamińskiego i Wąsika: politycy stracili mandaty poselskie

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stracili mandaty. Tak uważa większość prawników, których spytaliśmy się o opinię w tej sprawie.

Panel prawników: Czy uchwały sejmowe mogą być podstawą do wprowadzania zmian w prawie?

Sytuacja prawna w wielu dziedzinach – jak np. w mediach publicznych czy wymiarze sprawiedliwości – wymaga naprawy. Jednak uchwały sejmowe nie są właściwym sposobem na rozwiązanie tych problemów – wynika z sondy „Rzeczpospolitej” wśród prawników.

Ważny głos w debacie

Uruchomiony panelu prawników ma być forum wymiany poglądów polskich prawników z różnych ośrodków, pokoleń i dziedzin prawa

Nie tędy droga do zmian w mediach i Temidzie

Uchwały sejmowe to nie jest właściwy sposób na rozwiązanie problemów w telewizji i radiu publicznych oraz wymiarze sprawiedliwości. Taki wniosek płynie z sondy „Rzeczpospolitej” wśród prawników.