Aktualizacja: 20.02.2025 03:18 Publikacja: 17.02.2025 04:51
Foto: Adobe Stock
Poważnym problemem dla polskiego wymiaru sprawiedliwości są tzw. neosędziowie, z różnych powodów wadliwie powołani w ostatnich latach. Jest ich ponad trzy tysiące, co stanowi około jednej trzeciej wszystkich orzekających w Polsce sędziów. Wydawane przez nich orzeczenia są często kwestionowane. I to nie ze względu na samą ich treść. Chodzi o to, że według orzecznictwa europejskich trybunałów wadliwość powołania sędziów oznacza, że po prostu nie są oni sędziami.
Uchwała rządu gwarantująca ochronę izraelskiej delegacji była sprzeczna ze standardami praworządności – twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Wielu z nich zauważa, że było to niepotrzebne sianie zamętu na potrzeby polityczne.
Kary jakie będą mogły być nakładane w przypadku niewykonania obowiązku parytetu płci nie jest właściwym rozwiązaniem – uważa 38 proc. prawników.
Wprowadzanie parytetów płci we władzach spółek publicznych, to właściwy sposób na ograniczenie nierówności w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn - tak uważa 57 proc. prawników.
Domniemanie etatu dla zarobkujących za pośrednictwem aplikacji ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Większość ekspertów nie wyklucza, że będzie musiało objąć też innych zatrudnionych.
66 proc. ekspertów uważa , że likwidacja tzw. luki płacowej, możliwa będzie dzięki temu, że pracodawcy będą musieli podawać pracownikom informacje ułatwiające im porównywanie poziomu wynagrodzeń w podziale na płeć.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Zgromadzenie wyborcze sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN wybrało w środę trzech kandydatów na prezesa. To z nich prezydent wybierze następcę prezes Joanny Lemańskiej, której druga kadencja kończy się za kilka dni.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że nadzoruje przebieg postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych prowadzonych wobec sędziego Michała Mańkowskiego, orzekającego w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Kozienicach.
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości powinny być głębsze. Trzeba zniwelować aktualny podział na dwa obozy i uniemożliwić powtórkę zawirowań.
Może warto zastanowić się, czy działanie zorganizowanej grupy urzędników w celu skompromitowania państwa nie powinno zostać spenalizowane.
Sądy rozbieżnie interpretują przepisy dotyczące obowiązku pełnienia przez aptekę dyżuru w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy.
W zmianach organizacji wymiaru sprawiedliwości nie powinny dominować jakiekolwiek ambicje polityków lub samych sędziów, ale wyłącznie imperatyw interesu ogółu obywateli.
Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT, którzy mają małe dochody albo stratę, zapłacą niższą minimalną składkę zdrowotną, czyli 314,96 zł. Ale dopiero w rozliczeniu za luty. Minimalna składka zdrowotna za styczeń wynosi jeszcze 381,78 zł.
Ponad ośmiu na dziesięciu prezesów firm w Polsce optymistycznie ocenia gospodarczą przyszłość kraju. Z dużo mniejszym optymizmem oceniają jednak perspektyw wzrostu swoich firm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas