Pierwszy prezes SN Małgorzata Manowska oraz prezes SN Joanna Misztal-Konecka Panel prawników

Cofnięcie kontrasygnaty i wybór kandydatów na prezesa Izby Cywilnej SN

Prezydent mianował prezesa Izby Cywilnej SN. Jednak 43 proc. ekspertów uważa, że samo wyłonienie kandydatów na prezesa tej izby nastąpiło w sposób nielegalny. 48 proc. prawników jest przeciwnego zdania.

Panel prawników

Młodzi sędziowie zachowają swój status? Eksperci podzieleni ws. pomysłów Bodnara

Co eksperci sądzą o zmianach w KRS? Panel prawników o wyborach i nie tylko

54 proc. prawników zgodziło się, że sędziowie wybrani na podstawie procedury obowiązującej po 2017 r. słusznie zostali wykluczeni z kandydowania do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. 41 proc. ekspertów nie zgodziło się z takim rozwiązaniem.

Trudne wdrożenie ustawy o sygnalistach. Są obawy o nadużycia

Ustawa o sygnalistach budzi dyskusję wśród prawników. 71 proc. prawników zgodziło się z tezą, że może dochodzić do zgłaszania przez sygnalistów naruszeń tylko po to, by np. zyskać ochronę przed zwolnieniem. Przeciwnego zdania jest 12 proc. ekspertów.

Prawnicy oceniają ustawę o sygnalistach. Dobre czy złe przepisy?

Sygnaliści powinni być objęci ochroną przed działaniami odwetowymi już od momentu dokonania zgłoszenia - tak uważa 88 proc. panelistów. Przeciwnego zdania jest 12 proc.

Polskie sądownictwo należy lepiej zabezpieczyć przed działaniami obcych służb

W związku ze sprawą Tomasza Szmydta trzeba poprawić dotychczasowe procedury dotyczące dopuszczania sędziów do informacji niejawnych, a także weryfikacji kandydatów na stanowisko sędziego — tak uznało 82 proc. uczestników panelu prawników.

Rząd marnuje szansę na naprawę podatku Belki

Podatek od zysków kapitałowych wymaga zmian, ale te, nad którymi pracuje resort finansów, mogą tę daninę nadmiernie skomplikować – uważają przedstawiciele rynku kapitałowego.

Ekonomiści: Euro nie sparaliżowałoby polskiej gospodarki

Prezes NBP Adam Glapiński regularnie powtarza, że przyjęcie w Polsce euro znacząco obniżyłoby tempo rozwoju polskiej gospodarki. Ekonomiści w to wątpią. Ale do rezygnacji z własnej waluty nie podchodzą już tak entuzjastycznie jak dawniej.

Jakub Borowski: Polska gospodarka ma polisę ubezpieczeniową od globalnych zawirowań

Wzrost inflacji powyżej celu NBP, do którego dojdzie w warunkach ożywienia gospodarczego i szybkiego wzrostu płac, może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżki stóp procentowych - mówi dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Euro w Polsce. Czy prezes NBP ma rację? Zapytaliśmy ekspertów

Twierdząc, że przyjęcie euro mocno obniżyłoby tempo rozwoju Polski, prezes NBP przecenia wpływ tego, jaką mamy walutę, na gospodarkę. Za euro przemawiają zaś również czynniki geopolityczne.

Trampolina do sukcesu: członkostwo w UE jest motorem rozwoju gospodarki

Członkostwo w Unii Europejskiej było i wciąż jest ważnym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Niewiele jest spraw, w których ocenie ekonomiści byliby tak zgodni.

Składka zdrowotna do zmiany. Najlepiej wrócić do rozwiązań sprzed Polskiego Ładu

Należy wrócić do zasad obliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców sprzed Polskiego Ładu - uważa 77 proc. ekspertów.

Większe wydatki na rolnictwo? Ekonomiści: nie tędy droga.

Na żaden inny cel UE nie wydaje tyle co na politykę rolną. Czy te nakłady należy jeszcze zwiększyć, aby pomóc rolnikom zmierzyć się z wyzwaniami i przerwać ich protesty? Zapytaliśmy o to uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".

Alfred Kammer: Bezrobocie w Europie nie jest tylko historycznym problemem

Spadek liczby osób w wieku produkcyjnym będzie stabilizował sytuację na europejskim rynku pracy. Ale automatyzacja, szczególnie związana z AI, może powodować wahania bezrobocia – mówi Alfred Kammer, dyrektor Departamentu Europejskiego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Marcin Mazurek: Nie doceniamy witalności polskiej gospodarki

Za sprawą postępu technologicznego produktywność firm może się zwiększać równie szybko co w ostatnich dekadach. To złagodzi wpływ starzenia się ludności na polską gospodarkę – mówi Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku.

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Prof. Maciej Bałtowski: Bilans członkostwa Polski w UE jest jednoznacznie dodatni

Ze względu na położenie, Polska nie ma alternatywy wobec integracji z zachodnią Europą. Ważnym spoiwem Europy jest zaś wspólna waluta – przekonuje prof. Maciej Bałtowski, ekonomista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Łukasz Rachel: Jak zatopić rosyjską flotę cieni?

Aby ograniczyć zdolności Rosji do finansowania działań wojennych, należy poprawić egzekwowanie obowiązującego prawa i utrudnić Rosji omijanie sankcji. W dalszej kolejności trzeba obniżyć limit cenowy na rosyjską ropę i objąć pełnym embargiem UE wszystkie rosyjskie węglowodory.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Rolnicy należą do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE. Ale ta sama polityka rolna, która istotnie przyczyniła się do zwiększenia ich dochodów, osłabia ich konkurencyjność.

Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy

Rozwiązania w projektach ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dają gwarancje niezależności i bezstronności Trybunałowi Konstytucyjnemu – tak uważa 64 proc. prawników. Przeciwnego zdania jest 30 proc. z nich.